ElektronikHaberlerTeknoloji

Robotik Kazıcı Parmak Yeraltı Bombalarını Bulabilir

MIT'den robotikçiler, yüzeylerin altına oyuk açan ve etrafını bir köstebek gibi algılayan bir robotik kazıcı parmak geliştirdi. Yeni tasarımları, açık erişimli arşiv arXiv'de yayınlanan bir makalede detaylıca anlatıldı.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

MIT’den robotikçiler, yüzeylerin altına oyuk açan ve etrafını bir köstebek gibi algılayan bir robotik kazıcı parmak geliştirdi. Yeni tasarımları, açık erişimli arşiv arXiv’de yayınlanan bir makalede detaylıca anlatıldı.

MIT’nin Digger Finger’ı asıl olarak, kum ve çakıl gibi tanecikli malzemeye gömülü nesnelerin şeklini ayırt etmek için tasarlandı. Bunu yapmak için, kompakt kum taneciklerini çıkararak titreşebilen ince parmaklara sahip robotik bir el geliştirmeleri gerekiyordu. Çalışma yazarı Edward Adelson bir basın açıklamasında ” Fikir, iyi bir dokunma hissine sahip olan ve hissettiği çeşitli şeyleri ayırt edebilen bir parmak yapmaktı” dedi . “Özellikle gömülü bombaları bulmak ve devre dışı bırakmak için bu robotik kazıcı parmak oldukça kullanışlı olacak.”

Robotik ve Yapay Dokunuş Alanlarının İyileştirilmesi

Digger Finger teknolojisi, son birkaç yılda sunulan bir dizi yeni robotik el yeniliğine katılıyor. Özellikle yumuşak robotik alanı, hassas nesneleri kırmadan tutmak ve algılamak için benzeri görülmemiş bir yeteneğe sahip robot elleri geliştiriyor. 

robotik kazıcı parmak
Robotik Kazıcı Parmak Yeraltı Bombalarını Bulabilir 3

2019’da Harvard’ın Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering ve CUNY’deki Baruch College’daki araştırmacılar, canlıya zarar vermeden yüzde 95’i sudan oluşan ve denizanasını tutabilen yumuşak bir robot tutucu geliştirdi. Benzer şekilde, OpenAI, 2019’da pekiştirmeli öğrenmeyi kullanarak bir rubik küpü çözme kapasitesine sahip, hünerli, insan benzeri robotik eli sundu.

Ekip, MIT’nin Digger Finger’ıyla robotik ellerin nihayetinde insan dengi kadar becerikli hale geleceğini ve şu anda yalnızca cerrah gibi bir alanda uzmanlaşmış insanlar için ayrılan hassas görevleri üstlenmeyi hayal ediyor.

Adelson, “Yapay dokunuşta daha iyi hale geldikçe, onu her türlü dikkat dağıtıcı bilgiyle çevrili olduğunuz durumlarda kullanabilmeyi istiyoruz” dedi. “Bu yüzden önceliği hangi konuya vereceğimiz konusunda araştırmalar yapıyoruz.”

Araştırmacılar, yakın dönemde Digger Finger’ın tehlikeli yerlerde gömülü bomba veya kabloları aramak için kullanılabileceğini belirtti.

Nihayetinde, MIT ekibinin en son çalışması olan parmak, yapay dokunma teknolojisinin geliştirilmesine yardımcı olacak ve ekip, robotik elin belirli nesnelere doğru şekilde odaklanma ve yeraltından gelen gereksiz gürültüyü ortadan kaldırma yeteneğini geliştirmeye devam edecek.

Kaynak
MIT

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu