TeknolojiHaberler

Yeni Bir Sıfır Emisyonlu Hyperloop Limanı, Kara Taşımacılığında Devrim Yaratabilir

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

HyperloopTT’nin HyperPort yani Hyperloop Limanı konseptinin duyurulmasıyla, çok abartılan hyperloop projesi, gerçeğe dönüşmeye bir adım daha yaklaştı.

HyperloopTT bu hafta, terminal operatörü Hamburg Hafen und Logistik AG ile ortaklaşa geliştirilen HyperPort’un sertifikasyon tasarım incelemesine girdiğini duyurdu. Şirketten yapılan bir basın açıklamasında HyperPort için “dünya çapındaki limanlardaki kirliliği ve tıkanıklığı azaltırken kapasite ve verimliliği artırabilen yüksek hızlı kargo ve nakliye çözümüdür” tanımı kullanılıyor.

Her iki şirketin de uzun vadeli hedefi, Freight Waves tarafından hazırlanan bir rapora göre 2023 yılına kadar 12 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilen küresel lojistik endüstrisini alt üst etmek.

Hyperloop Limanı HyperPort Özellikleri

HyperPort sistemi, liman operatörlerinin kargo konteynerlerini sadece birkaç dakika içinde yüzlerce kilometre taşımasına izin verecek. HyperloopTT basın açıklamasına göre, günde 2.800 konteyneri 600 km/sa (327 mil/sa) hıza kadar sürdürülebilir bir şekilde taşıyabilecek.

Yeni Bir Sıfır Emisyonlu Hyperloop Limanı, Kara Taşımacılığında Devrim Yaratabilir

HyperPort kargo kapsülü, hyperloop teknolojisini kullanarak kargo taşımacılığına yeni bir düzen getirmek amacıyla Madrid merkezli Mormedi tarafından tasarlanmıştır.

Hyperloop TT’nin kurucusuna göre Hyperloop’un birçok avantajından biri, nakliye limanları için kullanılacak olan deniz kenarındaki gayrimenkulleri serbest bırakabilmesidir.

Yeni Bir Sıfır Emisyonlu Hyperloop Limanı, Kara Taşımacılığında Devrim Yaratabilir

HyperloopTT CEO’su Andres De Leon, “Yolcu sistemlerimizle aynı temel teknolojiyi kullanan HyperPort, değerli deniz kıyısındaki gayrimenkulleri çevredeki topluluklara geri döndürürken tedarik zincirlerini geleceğe hazırlayabilir” dedi.

HyperPort konsepti iç kısımda inşa edilecek ve yükleri hyperloop limanından şehre taşımak için tıpkı demiryolu yük kargosu biçiminde yollara bağlanacak.

Yeni Bir Sıfır Emisyonlu Hyperloop Limanı, Kara Taşımacılığında Devrim Yaratabilir

2018’de HyperloopTT, şirketin 2013’te kurulmasından beş yıl sonra, ilk tam ölçekli yolcu hyperloop kapsülü Quintero One’ı piyasaya sürdü. Oldukça etkileyici bir proje olan Hyperport projesine büyük umutlar yüklenmiş durumda. Projenin ulaşım ve nakliye konusunda devrim yaratabileceği konuşuluyor. Sürecin ilerleyen zamanlarında projenin gelişiminin ne durumda olacağı ise şimdiden merak konusu oldu.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu