Malzeme BilimiHaberler

Bilim İnsanları Elmastan %58 Daha Sert Bir Kristal Geliştirdi

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Elmaslar, statü, arzu edilirlik ve dizginlenmemiş malzeme fazlalığını sergilemenin bir yolu olarak benzersiz bir çekiciliğe sahiptir. Ancak bu süper güçlü mineral, kesici aletlerin kenarlarında, süper güçlü matkapların uçlarında ve hatta endüstriyel bir aşındırıcı olarak da kullanılır. Ama şimdi bilim adamları, hayallerinizdeki elmaslardan bile daha sert özelliklere sahip bir kristal yaratmayı başardılar.

Bir grup araştırmacı, incelemek ve analiz etmek için yeterince büyük miktarlarda, altıgen elmas olarak da adlandırılan lonsdaleite adlı bir malzeme geliştirdi. Physical Review Letters dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre yaratılan maddenin, elmastan daha güçlü olduğu bulundu.

Başka bir deyişle, elmasların bu malzeme tarafından geçilmesi an meselesi.

Ensitütün direktörü olan Yogendra Gupta, bulunan madde için şu şekilde konuştu: “Elmas çok eşsiz bir malzemedir. Yalnızca en güçlü değil, güzel optik özelliklere ve çok yüksek bir termal iletkenliğe de sahiptir. Şimdi, şok sıkıştırma deneyleri altında üretilen, normal elmaslardan önemli ölçüde daha sert ve daha güçlü olan altıgen elmas formunu yaptık.”

Yeni oluşan malzemenin gücü, daha sert (veya daha yoğun) malzemede daha hızlı hareket eden ses dalgaları ile ölçülmüştür. Disklere vurulduktan hemen sonra, bilim adamları küçük bir ses dalgası yarattılar ve lazerlerle elmasın içindeki hareketini izlediler. Veriler, lonsdaleitin elmastan daha sert olduğunu açıkça gösterdi.

Bilim İnsanları Elmastan %58 Daha Sert Bir Kristal Geliştirdi

Mayıs ayında, dünyanın en büyük kuyumcusu Pandora, özel olarak laboratuvarda üretilen elmasları kullanma planlarıyla elmas satışlarının sona erdiğini açıkladı. Bu oldukça önemli bir gelişme çünkü, elmas madenlerinin çalışma şartları etik açıdan sorgulamaya oldukça açık. Sonuç olarak, ABD’deki Diamond Foundry gibi elmas üreticileri, hidro-güçlü, sıfır emisyonlu bir üretim sürecini hedefliyor. Ancak gelecekte, çoğunlukla sürdürülebilir laboratuvarda yetiştirilen elmaslar ve daha sert ve esnek altıgen elmaslar arasında seçim yapılırsa, kesinlikle ikinci seçenek daha çok tercih edilecektir. Bu da çalışmanın değerini ortaya koyan bir gerçeklik olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu