BilimHaberler

Dilinize Dolanan Şarkılar Sizi Yalnızca Uyanıkken Rahatsız Etmiyor, Uykunuzu da Etkiliyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Uyanıkken kafamıza takılan şarkılara hepimiz aşinayız, ancak bunun uyku sırasında da olabileceği ortaya çıktı. Bu fenomeni araştıran yeni bir çalışma, geceleri beynimizi istila eden müziklerin, uykuya dalmakta ve uykuyu sürdürmekte sorunlara neden olabileceğini gösteriyor.

Baylor Üniversitesi’nden sinirbilimci Michael Scullin , “Beynimiz, görünüşe göre biz uyurken de müziği işlemeye devam ediyor” diyor.

O ve meslektaşları, yatmadan önce müzik dinlemenin uykuyu nasıl etkilediğini ölçmek için 199 kişilik anketlerin yanı sıra 50 gönüllünün katıldığı bir uyku laboratuvarı testini kullandı. Ekip, özellikle teknik olarak ‘istemsiz müzikal imgeler’ olarak bilinen akılda kalıcı müziklere odaklandı.

Araştırmanın anket bölümünde, gün boyunca sık sık müzik dinleyen katılımcıların, gece boyunca akla takılan şarkıları bildirme olasılıkları daha yüksekti ve bu da gece boyunca uyku kalitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahipti.

Laboratuar testi için bireylere Taylor Swift tarafından Shake It Off,, Carly Rae Jepsen tarafından Call Me Maybe ve Journey tarafından Don’t Stop Believin’in enstrümantal veya standart versiyonları çalındı. Sonraki uyku kalitesini ölçmek için ise polisomnografi testleri kullanıldı.

Akla takılan şarkılar gece boyunca katılımcılar tarafından rapor edildi, herhangi bir şarkının aklına takıldığı insanların uykuya dalması daha uzun sürüyor, uykunun hafif evrelerinde daha fazla zaman harcıyor ve gece boyunca ortalama olarak daha fazla uyanıyor.

Scullin, “İnsanların yatmadan önce uykuya dalmaya çalışırken bu sorunla karşılaşmasının muhtemel olacağını düşündük, ancak insanların uykudan düzenli olarak akla takılan bu şarkılar nedeniyle uyandıklarını kesinlikle bilmiyorduk” dedi. “Ama bunu hem ankette hem de deneysel çalışmada gördük.”

Beyin taramaları, beyninin arka planında şarkının dönüp durduğu bildiren insanlarda uyku sırasında daha yavaş salınımlar gösterdi.

Geçmişte yapılan araştırmalar, belki de vücudu rahatlatabileceği için uykusuzluk çekenlerde gece geç saatlerde müzik dinlemeyi daha iyi uykuyla ilişkilendirmekteydi. Yeni çalışmanın arkasındaki araştırmacılar ise, aslında uykumuz için daha kötü olabileceğini öne sürüyorlar çünkü görünüşe göre, melodiler durduktan sonra bile beynimiz birkaç saat boyunca onları işlemeye devam ediyor.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu