Uzay BilimleriHaberler

Space X Starship Tanıtımından Önce FAA’nın Uyarılarını Görmezden Geldiği Ortaya Çıktı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Geçtiğimiz günlerde The Verge tarafından elde edilen gizli belgelere göre, SpaceX’in 9 Aralık 2020’de Starship SN8 prototipini piyasaya sürmeden önce Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) gelen en az iki uyarıyı görmezden geldiği bildirildi!

Şirketin Teksas’taki Boca Chica sahasından havalanan Starship aracı, test uçuşu sırasında yedi dakikadan kısa bir süre uçtu ve sonunda Dünya’ya geri indiğinde alevler içinde kaldığı görüldü. Aralık ayındaki inişle birlikte işler açıkçası tam olarak iyi değildi, ancak prototip test uçuşu, insanları Mars’a güvenli bir şekilde gönderme yolunda çoktan önemli bir adım atmış bulunmuştu.

Bununla birlikte, The Verge’in raporunda bahsedildiği gibi, SpaceX, FAA’dan bu lansmandan sadece birkaç dakika önce şirketin fırlatma lisansını ihlal ettiğini öne sürerek bir dizi uyarı aldı.

Belgelere göre, fırlatma ekibi “denetçinin en son bilgilere sahip olmadığını varsaydığı” için şirket bu uyarıları görmezden gelmeyi seçti.

FAA’nın uzay bölümü şefi Wayne Monteith tarafından yazılan bir mektupta, “Rapor, tüm SpaceX taraflarının bu tür bir riskin düzenleyici kriterlere uymak için yeterince düşük olduğuna inandığını belirtse de, SpaceX bir fırlatma gerçekleştirmek için aceleyle geliştirilmiş görünen analitik yöntemler kullandı” dedi.

Belgelere göre endişe, aşırı kötü hava koşullarının bir patlamanın ikincil hasarını daha da kötüleştirebileceği ve yakınlarda yaşayan ve çalışan insanların hayatlarını tehlikeye atabileceği yönündeydi. Neyse ki, SN8 patlamış olsa da, hiçbir kişi ve hiçbir bina hasar görmedi.

NASA ile 2024’te bir sonraki astronotları Ay’a göndermek için yaptığı son 2,9 milyar dolarlık sözleşme göz önüne alındığında, sorun SpaceX’i geri tutmada çok büyük bir rol oynamış gibi görünmüyor. Ayrıca, Aralık ayından bu yana SpaceX, görünüşe göre FAA’dan çok fazla itiraz görmeden diğer Starship prototiplerini piyasaya sürmeyi başardı.

Tüm bunlarla birlikte, SpaceX o zamandan beri güvenlik uygulamalarını daha da yakından kontrol etmeyi ve FAA’nın bir fırlatmayı duraklatma veya iptal etme uyarılarını dinlemeyi kabul etmiş gibi görünüyor.

Kaynak
The Verge

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu