RobotikHaberlerTeknoloji

Boston Dynamics’e Ait Robot Köpek Artık Nesneleri Getirebiliyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Boston Dynamics’in son tasarımı olan robot köpek, icat edildiğinden bu yana çok yol kat etti ve şimdi çalışma ekibi, robota yeni oyunlar öğretmeye çalışıyor! Robot köpeğe öğretilen oyun ise: “topu getirme”

Boston Dynamics, robot köpek Spot’u diğer köpekler gibi insanlara dost olması için tasarlamadığını belirtti. Ayrıca ekip, hiç kimsenin bir robot köpeğe 74.500 dolar vermeyeceğinin de farkında. Ancak şirketin bloğunda paylaştığı gibi, dört ayaklı robot köpek Spot, gelecekte yol kenarlarındaki çöpleri toplamak gibi daha pratik alanlarda oldukça kullanışlı olabilir.

Spot’a topu yakalama dışında öğretilen birçok iş de mevcut. Örneğin, robot köpek müzik eşliğinde dans edebiliyor! Bunların yanında Spot’a, çalışma sahasında faydalı olabilecek fabrika işleri için kol eklentisini nasıl kullanacağı ve nükleer enerjide veri toplamaya nasıl yardımcı olabileceği de öğretildi.

Robot Köpek Spot Top Getirme Oyununu Nasıl Oynuyor?

Boston Dynamics, Spot’a top getirmeyi nasıl öğrettiğine dair bir eğitim paylaştı , böylece robot köpeğini eğitmek isteyen herkes bu paylaşımdan yararlanabilir.

Eğitimde, tamamen işlevsel bir API örneğinin nasıl oluşturulacağını öğrenebilirsiniz. Bunu yaparken, bir oyuncağı algılamak için bir makine öğrenimi modelini eğitebilir, Spot’a koluyla onu alması için nasıl komut vereceğini, Spot’un bir kişiyi algılamasına nasıl yardımcı olacağını ve oyuncağı o kişiden iki metre uzağa nasıl bırakacağını öğretebilirsiniz. Ekip, Spot’u eğitmenin tıpkı bir köpeği top getirmesi için eğitmek gibi olduğunu vurguluyor, sadece bu süreç bilgisayarla yapılıyor.

Robot köpek
Boston Dynamics’e Ait Robot Köpek Artık Nesneleri Getirebiliyor! 3

Sürecin belki de en çok zaman alan kısmı, Spot’un kamerası tarafından çekilen, manuel olarak etiketlenmesi gereken ve daha sonra makine öğrenimi modeli için kullanılan büyük bir görüntü veri tabanının oluşturulmasıdır. Her ortam için yaklaşık 400 resim çekilmelidir, bu nedenle Spot’u önce bahçenizde getirme oynamak için eğitirseniz ve daha sonra sokakta veya evde oynamaya karar verirseniz tüm süreci sıfırdan başlatmanız gerekir.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu