Uzay BilimleriBilimHaberler

Bilim İnsanları Venüs’te Yaşamın Mümkün Olabileceğini Yeniden Tartışıyor!

Bilim insanları yeni bir çalışmada, Venüs'te yaşam varsa, bunun Dünya'da şimdiye kadar karşılaşılan hiçbir organizmaya benzemediğini iddia ediyor.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

2020’nin sonlarında, bazı bilim adamlarının varsayımsal olarak bir biyo-imzanın kanıtı olabileceğini öne sürdüğü, gezegenin atmosferinde tespit edilen fosfin sayesinde, Venüs’ün potansiyel yaşanabilirliği sorusu odak noktası haline geldi.

Araştırmacılar arasında bu konu hakkında çok fazla farklı görüş olmasına rağmen, keşif, cehennem gibi sıcaklığıyla ünlü Venüs’ün yaşamı destekleyebileceği fikrine olan ilgiyi yeniden alevlendirdi. Bu nedenle NASA, Venüs’ü araştırmak için iki yeni görev gönderiyor. Bu görevler, bize misafirperver olmayan bir gezegen olan Venüs’ün yaşanabilir olup olmadığı konusunda en iyi anlayışlarımızı verebilecek iki görev olabilir.

Venüs’te Yaşam Var mı?

Venüs’te yaşam konusunda süren tartışmalara cevap niteliğinde olması için, Belfast Queen’s Üniversitesi’nden mikrobiyolog John Hallsworth tarafından yürütülen bir analize göre, Venüs’ün bulutlarındaki su mevcudiyetinin olmaması, yaşamın orada yaşamasını engellediği görüşünü paylaştı. Atmosferik değerlendirmelerde bağıl neme etkili bir şekilde eşdeğer olan termodinamik bir parametre olan su aktivitesi ölçümlerini hesaplayan araştırmacılar, Venüs’ün atmosferinin Dünya benzeri organizmaların hayatta kalamayacak kadar kuru olduğunu buldular.

Su aktivitesi sıfırdan yüze kadar olan bir ölçekte ölçülür. Ne yazık ki, Venüs’ün çoğunlukla sülfürik asit damlacıklarından oluşan kuru bulutları, su aktivitesi açısından 0,585’e bile yaklaşmıyor. Başka bir deyişle, Venüs’ün atmosferi, bu varsayımsal yaşam eşiğinden oldukça uzak görünüyor.

Aynı şekilde, Mars’ın atmosferi de yaşamın işlemesi için çok kuru olarak kabul edilebilir, ancak su aktivite seviyesi ≤0.537 olan Venüs’e kıyasla yaşanabilir aralığın sadece biraz altındadır. Tabii ki, Venüs ve Mars’ın atmosferlerinin Dünya’daki ekstremofiller için bilinen yaşanabilirlik sınırlarından daha kuru olması, bu yerlerde yaşamın tamamen imkansız olduğu anlamına gelmez.

Bu noktada bilim insanları, Venüs’te yaşamanın alışık olduğumuz organizmaların dışında mümkün olabileceğini düşünüyor.

Bulgular Nature Astronomy’de rapor edildi.

Kaynak
Science Alert

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu