Uzay BilimleriHaberler

NASA 2 Yeni Venüs Görevini Duyurdu!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

NASA’nın 3 Haziran Çarşamba günü yaptığı açıklamada, dünyamızın bugün olduğu gibi nasıl “cehennem gibi bir dünya” haline geldiğini anlamak amacıyla 2030’a kadar 2 yeni Venüs görevini duyurdu.

ABD uzay ajansı yayınladığı yazıda, en yakın gezegen komşumuz olan Venüs’ün güneş sisteminde okyanus ve Dünya benzeri bir iklimle tamamlanan ilk yaşanabilir dünya olabileceğini anlatıyor. Fakat bugün baktığımızda gezegen, 900 fahrenheit dereceye yakın yüzey sıcaklıkları ve bir insanı ezecek kadar ağır bir yüzey hava basıncı sergiliyor.

DAVINCI+ adı verilen görevlerden biri, Venüs’ün yörüngesine bir uzay aracı gönderecek ve gezegenin görüntülerini yukarıdan alacak.

Veritas olarak adlandırılan diğer görev ise, yüzeyine inmeye ve gezegenin atmosferinden örnekler almaya çalışacaktır.

NASA, her bir görevin 2028-2030 zaman diliminde fırlatılmasının beklendiğini açıklasa da, görevlerin ikisinin de şu anda belirli bir tarihi yok.

NASA yöneticisi Bill Nelson 3 Haziran’da düzenlediği basın toplantısında, bu iki misyonun da dünyada yaşamın seyrini değiştirebilecek önemli bilgiler elde etmemizi sağlayacağını söyledi.

Venüs’te Hayat

NASA’nın Magellan adı aracının en son görev üstüne Venüs’e varmasının üzerinden 30 yıldan biraz fazla zaman geçti. Mayıs 1989’da başlatılan ve Ekim 1994’te Venüs’ün atmosferine dalan bu görev, gezegenin tüm yüzeyini haritalayan ilk görevdi.

Gezegendeki yaşam potansiyeline işaret eden son bulgular sayesinde gezegeni yeniden keşfetmeye olan ilgi kısmen yeniden alevlendi. Bu nedenle NASA son yıllarda Venüs hakkında daha sıkı çalışmalar yürütmeye başlamıştı, şimdi ise sonuçlarını görüyoruz!

Venüs hakkındaki çalışmalardan biri de 2020’de bilim insanlarından oluşan bir ekibin, Venüs bulutlarında fosfin adlı bir molekül tespit etmesiydi. Bazı bilim adamları, bu molekülün Venüs bulutlarında bulunmasının tek yolunun canlı organizmaların atık bir ürünü olduğuna inanıyor. Bulgu, o zamanki NASA yöneticisi Jim Bridenstine’in şu sözleri kullanmasını sağlamıştı:  “Dünya dışındaki yaşam için vakanın inşasında şimdiye kadarki en önemli gelişme yaşandı. Venüs’e öncelik vermenin zamanı geldi.”

Venüs’e öncelik vermek adına NASA, iki yeni görevinde de Venüs’te yaşam belirtilerini bulmaya çalıştığını açıkladı. Bulgular ise şimdiden merak konusu oldu.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu