Yenilenebilir EnerjiEnerjiHaberler

Uluslararası Temiz Enerji Yarışması | International Clean Energy Challenge

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Temiz enerjiye geçiş artık tüm dünyada, ülkelerin enerji planlamalarında ilk sırayı alıyor. Bunun en büyük sebepleri de küresel ısınma ve fosil yakıt rezervlerinin azalması olarak açıklanabilir. Bu ana temada gerçekleştirilecek olan Uluslararası Temiz Enerji Yarışması Avrupa’da alanındaki en önemli organizasyonlardan birisidir.

Uluslararası Temiz Enerji Yarışması Nedir?

Temiz enerjiye geçiş dünyanın yüzleştiği en önemli mücadelelerden birisidir. Dünyanın her yerinde bu konuyla ilgili somut yeni fikirler üretilmesi amacıyla konferanslar ve yarışmalar düzenlenmektedir. Özellikle de binalarda, sanayide ve ulaşımda sürdürülebilir enerjiye geçiş için dünya genelinde farklı disiplinlerde profesyoneller ve akademisyenler beraber fikir ve proje üretmektedir. Bu çerçevede Yukarı Avusturya bölgesinde “Sptial am Pyhrn” şehrinde gerçekleşecek Uluslararası Temiz Enerji Yarışması ile Dünya’nın dört bir yanından başvuran yaklaşık 1000 kişi arasından seçilen 33 yaşını geçmemiş enerji alanında uzman 60 iş profesyoneli ve araştırmacı, 6 kişilik takımlara ayrılarak sürdürülebilir enerji ile ilgili birbirinden farklı projeler geliştirip birbirleriyle yarışacaklar. Takımların hazırladığı en iyi proje de büyük ödülün sahibi olacak. Platformumuzun kurucusu Emre LEBLEBİCİOĞLU‘nun da katılacağı bu önemli etkinlik önümüzdeki hafta, 22-26 Temmuz 2019 tarihleri arası gerçekleştirilecektir.

Uluslararası Temiz Enerji Yarışması Organizatörü

Uluslararası Temiz Enerji Yarışması, Yukarı Avusturya bölgesinin enerji ajansı olan OÖ Energiesparverband (ESV) tarafından organize ediliyor. ESV, bölgesel hükümet tarafından kurulan ve temiz enerji geçişini sağlamak amacıyla enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve yenilikçi enerji teknolojilerini geliştiren bir organizasyondur. Bu kuruluş kişisel konutlara, her çapta şirketlere ve belediyelere kapsamlı servisler sağlıyor. ESV ayrıca enerji teknoloji şirketleri olan Cleantech-Cluster‘ı da destekliyor ve ayrıca yıllık düzenlenen Dünya Sürdürülebilir Enerji Günleri’nin de organizatörüdür.

Yarışmanın Adresi: Sptial am Pyhrn

Yarışmanın gerçekleştirileceği, Avusturya’nın Yukarı Avusturya bölgesine ait Sptial am Pyhrn, temiz enerjiye geçişte Avrupa’da lider konumdadır. Bu bölgede binalardaki sera gazı emisyonları son 10 yılda %43 oranında azaltıldı. Yenilenebilir enerji tüm birincil enerjinin %32’sini ve tüm ortam ısıtma ihtiyacının da %58’ni karşılıyor.

Etkinlik çerçevesindeki toplantılar, Avusturya Alpleri’nin muhteşem manzarasıyla çevrili, eski bir manastırın simgesel olarak kullanılan binasında gerçekleştirilecek. “Pyhrn-Priel Tatil Bölgesi” dağlık meralar ve sevimli köylerin manzarasıyla ünlenmiş ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir bölgedir.

Etkinliğin gerçekleştirileceği tarihi manastır
Etkinliğin gerçekleştirileceği tarihi manastır

Katılımcıların 5 gün boyunca konaklama, yemek ve içecek ihtiyaçları organizatör tarafından karşılanacak. Katılımcılar bölgenin en popüler oteli olan JUFA Hotel Pyhrn-Priel otelinde konaklayacaklar.

Etkinlikte Hangi Kurumsal ve Endüstriyel Partnerler Yer Alıyor?

Yenilenebilir enerji ekipman üreticileri, enerji hizmetleri, enerji servis şirketleri, binalarda enerji verimliliği uzmanları, endüstriyel işlemler ve otomasyon, araştırma ve sivil toplum organizasyonları bu etkinlikte yer alacaklar. Bu şirketlerin birçoğu uluslararası markette aktif durumda ve bunlar iş hayatında karşılaştıkları zorlukları sunacaklar.

Bu etkinlik günümüzde karbon odaklı enerji üretiminden, karbonsuz temiz enerji üretimine geçiş konusunda özellikle Avrupa için oldukça önemlidir. Uluslararası Temiz Enerji Yarışması’nda yarışacak olan platformumuzun kurucularından Emre LEBLEBİCİOĞLU bu etkinlikte yapılanları, üretilen projeleri ve edineceği tecrübeleri tüm detaylarıyla sizler için yazıya dökecek. Konuyla ilgili sorularınızı yorum olarak belirtmeyi unutmayınız.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu