BilimHaberler

Dünyada Bir İlk, Bilim İnsanları Anne Sütü Üretti!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Emzirme birçok kadın için karmaşık bir durum olabilir. Bununla birlikte, Amerikan Pediatri Akademisi, yaklaşık ilk 6 ay boyunca bebeklerin sadece emzirilmelerini önerir. Emzirme konusunda yaşanan olası problemler, telaşlı bebekler, rahatsızlık ve ağrı gibi durumlara yol açabilir.

Emziremeyen anneler ise bebekler için üretilmiş mamaları tercih edebilirler. Şimdi, BIOMILQ şirketi bahsedilen bebek mamalarına nazaran daha sağlıklı ve çevre dostu bir alternatif olan meme dışında dünyanın ilk hücre kültürlü insan sütünü ürettiklerini açıkladı.

Yapay Anne Sütü

UC Davis İnsan Sütü Araştırmacısı ve BIOMILQ Teknik Danışmanı Dr. Jennifer Smilowitz’e göre, “anne sütü hem bileşimde hem de yapısında son derece karmaşıktır ve bu da sütün emziren ebeveynin dışında çoğaltılmasını imkansız hale getirmiştir.”

Ancak BIOMILQ bu sütü sadece 11 ayda yeniden yaratmayı başardı. Şirket milyarder hayırsever Bill Gates’in de desteğini almayı başardı. BIOMILQ kurucu ortağı ve CEO’su Michelle Egger ve Leila Strickland şimdi yeni anne sütlerinin küresel bebek maması pazarından kaynaklanan ağır karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olacağını umuyor.

Firma, ürünlerinin, anne sütünde bolca bulunduğu bilinen proteinlerin, kompleks karbonhidratların, yağ asitlerinin ve diğer biyoaktif lipidlerin beklenen türleri ve oranlarıyla yakından eşleşen makrobesin profillerine sahip olduğunu garanti ediyor. Bunun bir sonucu olarak, BIOMILQ’nun yeni ürünü, bebekleri yalnızca beslemekle kalmayıp aynı zamanda koruyan kapsamlı bir anne sütü proteinleri paketine de sahiptir diyebiliriz.

Şirket, yeni bileşiğin anne sütü ile tam olarak aynı olmadığını söylüyor, ancak anne sütünde sıklıkla tespit edilen çevresel toksinler, gıda alerjenleri ve reçeteli ilaçlardan arınmış olacağını da vurguluyor. Emziren anneler ve anne adayları için bu harika bir haber çünkü ürünün amacı emzirmeyi tamamen değiştirmek değil, sadece başka bir uygun ek besleme seçeneği sunmak.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu