YazılımHaberlerTeknoloji

Yeni Çalışma Ulusların Siber Yeteneklerini Analiz Etti

Çin, siber bir güç olan ABD'nin çok gerisinde!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) tarafından yapılan yeni bir çalışma, ülkeleri dijital ekonomilerinden istihbarat ve güvenlik işlevlerine kadar her şeye bakarak siber yeteneklerinin bir yelpazesinde sıraladı. Araştırmada, Çin, Rusya, İngiltere, Avustralya, Kanada, Fransa ve İsrail ikinci kademede yer alırken, yalnızca ABD’nin “en üst seviye” siber güç olarak sıralanması göze çarptı. Hindistan, Endonezya, Japonya, Malezya, Kuzey Kore, İran ve Vietnam ise üçüncü kademede yer aldı.

Araştırma raporu hakkında, “Bu rapor, örneğin ulusal güç için en büyük farkı yaratan siber yetenekleri belirterek ulusal karar almaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu tür bilgiler, stratejik riski hesaplarken ve stratejik yatırıma karar verirken hükümetlere ve büyük şirketlere yardımcı olabilir.” İfadeleri kullanıldı.

Araştırmacılar her ülkenin yeteneklerini yedi kategoride değerlendirdi: strateji ve doktrin, yönetişim, komuta ve kontrol, temel siber istihbarat yeteneği, siber güçlendirme ve bağımlılık, siber güvenlik ve dayanıklılık, siber uzay işlerinde küresel liderlik ve saldırgan siber yetenek.

Rapor, siber alandaki hakimiyetin 1990’ların ortalarından bu yana ABD’nin stratejik bir hedefi olduğunu ve siber uzayın hem sivil hem de askeri kullanımlarında ağır bir küresel ayak izine sahip tek ülke olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca, Çin ve Rusya tarafından algılanan tehditlere yanıt olarak, ülke siber operasyonlar için yeteneklerini genişletmek adına acil bir yaklaşım sergilemekten yararlanmıştır.

ABD, siber alandaki kritik ulusal altyapısını savunmada diğer ülkelerden daha verimli olurken, büyük zayıflıkların devam ettiğini kabul etti. Bu zorluğa yanıt olarak, ülke yirmi yıldan fazla bir süredir küresel toplumu siber alanda ortak güvenlik ilkeleri geliştirmek için seferber etti.

Çalışmadan çıkan şaşırtıcı bir unsur, Çin’in siber yetenek hedeflerinin çok gerisinde olmasıydı. IISS, Çin’in siber istihbarat analizinin ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan “daha az olgun” olduğunu ortaya koydu. Rapora göre, bu esas olarak zayıf istihbarat analizine sahip olmasına bağlandı.

Peki neden küresel toplumdaki bu kadar çok kişi Çin’in bu alanda daha önde olduğunu varsayıyor?

IISS’de siber, uzay ve gelecekteki çatışmalar konusunda uzman olan Greg Austin, Financial Times’a verdiği demeçte, ülkenin yapay zeka ve diğer siber yeteneklerde elde ettiği meşru kazanımlar nedeniyle Çin’in siber yeteneğinin abartılabileceğini söyledi. Ancak bu, Çin’in tüm siber yeteneklerde en iyi olduğu anlamına gelmiyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu