Uzay BilimleriHaberler

NASA’nın Hubble’ı Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Hubble hala hayatta kalma savaşı içinde!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

NASA’nın resmi web sitesinde paylaşılan bir blog gönderisine göre, Hubble’ı bu hafta içinde ileri gidebilecek yedek donanımına geçirmeyle ilgili potansiyel faktörleri ve riskleri değerlendirmek için sistem genelinde yapılan bir incelemeyi tamamladı. Ve bu inceleme uzay teleskobu Hubble’ın hayatını kurtarabilir.

NASA hala, Haziran ayında tüm gözlemevini kapatan yük bilgisayarı sorununun ilk nedenini ortaya çıkarmak için uzay teleskopu araştırmalarını sürdürüyor. 13 Haziran Pazar günü, Hubble’ın bilgisayarı 16:00 EDT’den hemen sonra durma noktasına geldi. Bu, yaşlanan teleskopun 1990’daki başarılı lansmanından sonra evrene dair anlayışımızı genişletmeye başladığından beri karşılaştığı sorunların en sonuncusuydu.

Hubble’ın sistem arızasını fark eden NASA’nın uçuş kontrolörleri, bilgisayarı yeniden başlatma girişimleriyle Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde harekete geçtiler. Ama ne yazık ki, ertesi gün sistem tekrar kapandı, mühendisler ve bilim adamları onu hayata döndürmek için 24 saat çalışmaya devam ederken sistem defalarca kez çevrimdışı kaldı. Bir NASA temsilcisi, Space.com’da yayınlanan bir rapora göre, bilgisayarı tekrar çevrimiçi hale getirmek için kesin bir zaman çizelgesi olmadığını söyledi.

Hubble teleskobunu kurtarmak için yüzlerce yol denense de ajansın uzay teleskobunu önümüzdeki yıllarda aşamalı olarak kaldırmayı planladığı ve yeni James Webb Uzay Teleskobu’nun (Webb) bu yıl içinde fırlatılmayı düşündüğü edinilen bilgiler arasındadır.

Yıllarca süren gecikmelere rağmen, Webb teleskobu yaygın olarak Hubble’ın muadili olarak kabul edilir. Ancak yaklaşan uzay gözlemevinin, zor durumdaki Hubble teleskobuna kıyasla birkaç eksikliği elbette var. Örneğin, Webb fırlatıldıktan sonra Dünya’dan çok daha uzakta konuşlanacak, bu da onu onarmak için dünya yörüngesine hızlı bir kalkıştan çok daha büyük kaynaklar ve lojistik taahhütler gerekeceği anlamına geliyor.

Umuyoruz ki NASA yedek bilgisayar sistemini etkinleştirdiğinde Hubble çevrimiçi olacaktır. Ünlü teleskop, sistem arızasından kurtulursa ve birkaç çığır açan çalışmayı daha tamamlayabilirse, NASA onu daha yüksek bir yörüngeye yükseltmeyi seçebilir. Hubble teleskobunun kurtarılıp kurtarılamayacağı şimdiden merak konusu olmuş durumda. Aksi takdirde devreye girecek olan Webb teleskobunun ise çalışmaları hala sürüyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu