BilimHaberlerUzay Bilimleri

Yaşamın Belirtisi olan Fosfin Venüs Atmosferinde Bulundu

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Astrobiyoloji için büyük bir gelişme olarak görülen bu habere göre Venüs gezegeninin atmosferinde yaşam belirtisi olarak bilinen Fosfin bileşiği tespit edildi.

Bugün Royal Astronomical Society’de bugün bir basın toplantısı var. Çünkü bu keşfin ne kadar büyük bir keşif olduğunu herkesin bilmesini istiyorlar. Bu keşfe göre Venüs atmosferinde yaşamın bir belirtisi olan Fosfin tespit edildi.

Fosfin (PH3) Nedir?

Fosfin yani PH3 birçok astrobiyolog tarafından yaşamın bir imzası olarak görülüyor. Bu gaz, renksiz, yanıcı ve toksik bir gazdır. Saf PH3 renksizdir. Fakat teknik dereceli örnekler, değiştirilmiş Fosfin(PH3) ve difosfin (P2H4) varlığı sebebiyle yüksek oranda sarımsak veya çürümüş balık kokusu gibi kokulara sahiptir. P2H4 varlığıyla beraber PH3 havada anında yanabilir ve çok parlak bir ateş açığa çıkarır.

Yapılan araştırmalara göre Fosfin çoğunlukla aneorobik mikroorganizmalar tarafından üretiliyor. Dünya’da da bu gaz bol miktarda bulunuyor. Bu sebepten de bu toksik gaz dünya dışı yaşam formları arayışında bir biyo imza yani yaşam tespit parametresi olarak görülüyor.

Fosfinin tespiti Şili’de Atacama (ALMA) Array ve Havai’de bulunan James Clerk Maxwell teleskobu tarafından yapıldı. Araştırma, Manchester Üniversite’si, MIT ve Cardiff Üniversite’sindeki araştırmacılar tarafından yürütülüyor.

Abyotik yani cansız mekanizmalar da Fosfin üretebilir ama Venüs atmosferinde tespit edilen yüksek miktarlarda oluşturamazlar. Bu kadar yüksek oranda Fosfini ise canlı aneorobic mikroorganizmalar üretir. Bu gaz, zaman zaman canlı yaşama uygun olarak değerlendirilen Venüs atmosferinin içerisinde tespit edildi. Bu büyük keşif ile ilgili detaylar bugün yerel saat ile 15.00’de Türkiye saati ile de 16.00’da bir Zoom Konferansı ile açıklanacak.

Konu ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynak: NASA Watch

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu