Uzay BilimleriHaberler

Uzaylılarla Temasımız Hakkında Yeni Gelişmeler Yaşanıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Geçen yıl Savunma Bakanlığı, ABD Donanması tarafından kaydedilen çok sayıda “tanımlanamayan hava olayı” olarak tanımlanan kızılötesi videolar bulunduğunu açıkladı. Eğer bu nesneler bir çeşit gölge oyunu veya yanılsama ise, fiziğin temel yasalarına karşı geliyor gibiler! Peki uzaylılarla temas konusunda son gelişmeler neler?

Eski Doğa Editörü Mark Buchanan videoların incelenmesi hakkındaki görüşlerini, “Dünya dışı varlıklarla iletişim kurmaya çalışmak, bizim için son derece tehlikeli olabilir.” şeklinde ifade etti.

İlk Teması Uzaylılardan Beklemek Daha Akıllıca

Eğer gelişmiş uzaylı ırklarıyla temas edeceksek, Buchanan çok dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyor. Bu konuda bilim insanı, bir bireyin eylemlerinin tüm insan ırkı üzerinde büyük etkiler yaratabileceğini düşünüyor. Bu konudaki düşüncelerini ise, “tüm gezegenin geleceğini etkileyen eylemler sayesinde güçlü iletim teknolojisine erişim kazanabilir” şeklinde ifade ediyor.

Güneş sistemimiz kozmik ölçekte oldukça genç olduğundan, Buchanan evrendeki diğer uygarlıkların kültürel ve teknolojik evrimde bizden milyonlarca yıl daha uzun yıllardır yaşıyor olabileceğini düşündüğünü ifade ediyor. “Süper güçlü” bir uzaylı ırkıyla ilk temasın risklerini göz önünde bulunduran Buchanan, dünya dışı yaşama ulaşma konusunda beklemenin daha akıllıca olduğunu düşünüyor. Bu konuda da şunları söylüyor:  “Yıldızlararası sahnede daha fazla harekete geçmeden önce, küresel bir topluluk olarak çeşitli senaryolara somut yaklaşımlar geliştirmeli ve mantıklı düzenleme geliştirmeyi düşünmeliyiz.”

Stephen Hawking de Erken Uzaylılarla Temas Konusunda Uyarmıştı!

Temmuz 2017’de, ünlü fizikçi Stephen Hawking, insanların dünya dışı yaşamla temas kurma önerisini çevreleyen derin endişelerini dile getirmişti. Hatta fizikçi, “Stephen Hawking’in Favori Yerleri” adlı bir belgeselde “Bir gün başka bir gezegenden bir sinyal alabiliriz, ancak cevap vermekte dikkatli olmalıyız,” dedi. “Gelişmiş bir uygarlıkla tanışmak, Amerikan yerlilerinin Columbus ile karşılaşması gibi olabilir.”

Tabii ki, bir uzaylı ırkıyla ilk temasın tamamen iyi huylu olma olasılığı da vardır. Bu nedenle gelecekte yıldızlararası konumda dünyamızın nerede olacağı oldukça merak konusu.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu