TeknolojiHaberler

ABD’nin Otonom Gemisi Hayata Geçiyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Geçen yılın Mayıs ayında, ABD Donanması’nın, NOMARS (Manning Required, Ship) adlı tamamen insansız, otonom bir gemi konseptini ortaya çıkarabilmek için Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı ve DARPA ile birlikte çalıştığı haberi duyurulmuştu. Amerika, donanma için yeni bir özerk filolar çağını başlatmayı amaçlıyordu.

Şimdi, o dönem başlamış gibi görünüyor. Savunma Bakanlığı Stratejik Yetenekler Ofisi (SCO), ABD Donanması ile ortaklaşa, NOMAD adlı insansız gemilerinden birinin, yüzde 98’i deniz mili olmak üzere başarıyla seyahat ettiğini duyurdu. Bu yolculuk, otonom modda olarak başarıyla tamamlandı.

RANGER adlı ilk gemi, 2020 yılının Ekim ayında benzer bir geçişi tamamlamıştı. Donanma, bu özerk gemi programını Ghost Fleet Overlord programı olarak adlandırıyor ve başarılarından oldukça gurur duyuyor.

Otonom Gemi Programı

Ghost Fleet Overlord programı Eylül 2019’da başlayan bir program olarak  hükümet tarafından sağlanan komuta ve kontrol sistemleri ile faydalı yüklerin ve deniz operasyonları deneylerinin entegrasyonuna odaklanıyor. Program, şu anda Faz 2 araştırma sürecinde ve 2022’nin başlarında sonuçlanması bekleniyor.

Otonom gemi
ABD’nin Otonom Gemisi Hayata Geçiyor! 3

Program tamamlandığında, her iki Ghost Fleet Overlord gemisi de daha fazla deney için donanmaya geçecek.

ABD Donanması insansız gemilerle denemeler yapmaya devam ettikçe operasyonlarının iyileşmesi de artacağa benziyor. Bu gemi programlarının oldukça fazla artısı bulunuyor, örneğin; insansız araçlar, yorgunluk ve dikkat kaybından kaynaklanabilecek insan hatalarını ortadan kaldırabilir. Ayrıca, insan müdahalesi olmadan günlerce çalışabilirler.

Eylül 2020’de, Hudson Enstitüsü, ABD Donanması’nın gelen mürettebatsız savaş gemisi filosunu denizaltı karşıtı savaşa (ASW) ataması gerektiğini söyledi. Bu tür görevler ise özellikle insansız gemiler için çok uygun gibi görünüyor. Bu nedenle, ABD Donanması’nın otonom gemi çalışması oldukça kullanışlı bir proje olacağa benziyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu