HaberlerMalzeme Bilimi

Bugüne Kadar Üretilmiş En Siyah Malzeme

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

MIT’de (Massachusetts Technology Institute) çalışan Kehang Cui ve Brain L. Wardle tarafından bilinen en siyah malzeme üretildi. Yanlışlıkla keşfedilen ve “En Siyah Siyah” olarak adlandırılan bu malzeme, ışığın %99,995’inden daha fazlasını soğurabiliyor.

En Siyah Malzeme Yanlışlıkla Üretildi

Araştırmacıların yaptıkları çalışmaların temel hedefi, alüminyum gibi iletken malzemelerin termal ve elektriksel özelliklerini geliştirmekmiş. Bunu yapmak için de alüminyum folyonun üzerini tamamen, karbon nanotüpler ile kaplayan araştırmacılar, oluşturdukları malzemenin oldukça siyah olduğunu görmüşler ve malzemenin üzerine gelen ışığın ne kadarını soğurduğunu ve ne kadarını yansıttığını ölçmeye karar vermişler. Yani en siyah malzeme yanlışlıkla üretildi.

Çalışmada kullanılan karbon nanotüler, metrenin milyarda biri ölçeğinde olan tüplerdir. Doğada bir maddenin, siyah görünmesinin sebebi üzerine düşen ışığın büyük bir kısmını soğurması ve çok az bir kısmını geri yansıtmasıdır. Bir madde üzerine gelen görünür ışığı ne kadar fazla soğuruyorsa o kadar siyah gözükür.

Yapılan ölçümler neticesinde keşfedilen bu siyah malzemenin üzerine gelen ışığın %99,995’ten fazlasını soğurduğu tespit edilmiştir. Bu malzeme daha önce keşfedilmiş, Vantablack olarak isimlendirilen malzemeden bile daha siyahtır. Nitekim Vantablack üzerine gelen ışığın %99,965’ini soğurmaktadır.

Vantablack Malzemesi (Işık Soğurma Oranı:%99,965)

Işık Nasıl Bu Kadar Yüksek Bir Oranda Soğuruluyor?

MIT’deki araştırmacılar, ışığın bu kadar yüksek bir oranda nasıl soğurulduğunu tam olarak açıklayamıyorlar. Fakat yapılan tahminlere ve ölçümlere göre, alüminyum folyoyu kaplayan karbon nanotülerin ışığın büyük kısmını emerek ısıya dönüştürüyor. Bu şekilde geri yansıyan görünür ışık miktarının da çok düşük olması, bu malzemenin en siyah malzeme olarak nitelendirilmesini sağlamıştır.

Yapılan bu çalışmanın sonuçları ve daha fazlası ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde makale olarak yayınlandı.

Bilim insanları, bu malzemenin optik sistemlerde istenilmeyen parlamaların önüne geçmek için ve uzayın derinliklerini inceleyen teleskopların geliştirilmesinde kullanılabileceğini söylüyorlar. Ayrıca araştırmacılar, bu en siyah malzemenin kullanım alanları, materyalin özellikllerinin iyileştirilmesine bağlı olarak arttırılabileceğini belirtiyorlar.

Araştırmacılar, ürettikleri malzemenin, bugüne kadar kayıtlara geçen tüm malzemelerden 10 kat daha siyah olduğunu ancak bu malzemenin de geliştirilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu