Haberler

Görünmez Heykel 15.000 Euro’ya Satıldı!

Hiçbir şey için ne kadar ödersiniz? Bunun bariz cevabı elbette hiçtir, ancak bu her zaman böyle olmayabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Italy 24 News, 15.000 Euro’ya satılan dünyanın ilk görünmez heykelini bildirdi ve bu bir şaka değil! Heykel, ya da diğer tabirle “Görünmez Heykel” sanatçı Salvatore Garau’nun sanat çalışmaları hakkında şunları söyleyen eseridir:

“Müzayedenin başarılı sonucu inkar edilemez bir gerçeğe tanıklık ediyor: Boşluk, enerji dolu bir alandan başka bir şey değil ve Heisenberg’in belirsizlik ilkesine göre, onu boşaltsak ve hiçbir şey kalmasa da, hiçliğin bir ağırlığı var. Bu nedenle, içinde, kısacası, kendini yoğunlaştırıp parçacıklara dönüştüren bir enerjiye sahiptir! Belirli bir alanda önemsiz ve hatta gözle bile görülmeyen bir heykeli sergilemeye karar verdiğimde, bu alan belirli bir miktar ve düşünce yoğunluğunu kesin bir noktada yoğunlaştıracak ve sadece benim başlığımdan en çeşitli formları alacak bir heykel oluşturacak diye düşündüm. Ne de olsa hiç görmediğimiz bir Tanrı da bizlere ve dünyamıza şekil vermiyor mu?”

Görünmez Heykel Çevreye Duyarlı

Eğer bu tanım kafa karıştırıcı görünüyorsa, bunun nedeni, tıpkı Garau’nun sanatında olduğu gibi heykelin çevreye duyarlı olmasıdır. İyi tarafından bakarsak, 15.000 Euro’ya satılan heykel net olarak sıfır karbon ayak izine sahip ve çoğaltılması da mümkün değil.

Görünmez heykeli satma fikri nasıl ortaya çıktı? Italy 24 News’in haberine göre, heykelin yaklaşık 4,9 x 4,9 ft (150 x 150 cm) boyutlarının herhangi bir engelden arındırılmasını sağlayan bir alana yerleştirilmesi gerekiyor ve görünmez heykelin sahibi ayrıca heykelin orijinalliğinin garanti belgesini de alıyor. “Ben” adı verilen heykel, sadece çağdaş sanata adanmış sergilere ev sahipliği yapan  İtalyan müzayede evlerinden biri olan Art-Rite tarafından düzenlenen bir açık artırmada satıldı.

Salvatore Garau
Salvatore Garau

Fahiş bir fiyata satılan “boşluk” haber yapıldığından beri oldukça ilgi gördü ve özellikle modern sanat severleri oldukça şaşırttı. Heykelin özel olup olmadığı da gerçekten tartışma konusu oldu. Peki siz göremediğiniz bir heykele  ne kadar para verirdiniz?

Kaynak
Italy 24 News

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu