Uzay Bilimleri

Uzay Kıyafeti Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

İnsanlı uzay yolculuklarında ve araştırmalarında astronotları güvende tutmak görevin verimliliği açısından oldukça önemlidir. Bu çerçevede de uzay kıyafeti de çok büyük bir öneme sahiptir. Bu yazımızda sizlere uzay kıyafetinin özelliklerini ve astronotları açısından önemini kısaca derledik.

Bir uzay kıyafeti uzayda astronotların giydiği bir kıyafetten çok daha fazlasıdır. Uzay kıyafeti küçük bir uzay aracı gibidir. Astronotları uzaydaki tehlikelere karşı korur.

Astronotlar Neden Uzay Kıyafeti Giyerler?

Uzay kıyafetleri astronotlara birçok yönden yardım eder. Kıyafet astronotları yüksek veya düşük sıcaklıklardan korur. Ayrıca uzay kıyafeti astronotlara uzayda çalışırken ihtiyaç duydukları oksijeni ve içmeleri için gerekli suyu da verir.

Uzay kıyafetinin sağladığı faydalar bunlarla sınırlı değil. Astronotları uzay tozlarına karşı da iyi bir şekilde korur. Her ne kadar uzay tozları denilince kulağa tehlikeli gelmese de uzayda kurşundan daha hızlı bir şekilde üzerinizde gelebilecek toz parçacıkları canınızı ciddi bir şekilde yakabilir. Uzayda güneş ışınlarına karşı korunmak için de uzay kıyafetinin başlığında altın kaplamalı bir siper bulunur.

Uzay Kıyafetinin Parçaları Nelerdir?

Bir uzay kıyafeti birçok parçadan oluşmaktadır. Bir parça astronotun göğüs kafesini, diğer bir parça kolları ve eldiven bağlantılarını kapsar. Başlık da kafa bölgesini korur. Bir diğer parçası da ayak ve bacakları korur. Kıyafetin bazı parçaları birçok katmandan meydana gelmektedir. Her bir katmanın farklı bir görevi vardır. Bazı katmanlar oksijeni kıyafet içerisinde tutarken, bazıları da astronotu uzay tozlarına karşı korur.

Kıyafetin altında, astronotlar kıyafetin farklı bir parçasını giyerler. Bu onların vücutlarını baş, eller ve ayaklar hariç örter. Bu parçada, astronotu serin tutmak için yerleştirilmiş içerisinde su bulunan tüpler bulunmaktadır.

Neil Armstrong'un uzay kıyafeti
Neil Armstrong’un uzay giysisi

Arka kısımda ise bir sırt çantası bulunmaktadır. Bu çantada astronotların soluyacağı oksijen vardır. Ayrıca astronotları verdiği karbondioksitte bu çanta vasıtasıyla atılır. Çanta ayrıca kıyafet için elektrik sağlar. Bir fan uzay kıyafetinin içerisine oksijeni hareket ettirir. Bir su tankı da soğutma suyunu

Ayrıca kıyafetin arka kısmında SAFER adı verilen bir araç bulunur. Bu araçta yer alan birkaç küçük itici jetler, astronotların uzay yürüyüşü sırasında uzay istasyonundan uzaklara sürüklenmesi durumunda geri dönmelerine yardım eder.

Kaynak: NASA

Uzay kıyafeti ve astronotlar açısından önemini sizlere kısaca derledik. Sorularınızı ve önerilerinizi yorum kısmından bizlere iletmeyi unutmayın.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu