Uzay BilimleriTeknoloji

SpaceX ve Kanadalı Start-Up Uzay Reklamları için Hazırlanıyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Ücretli insan uzay uçuşları başlamak üzereyken, uzay reklamları için altyapı çalışmaları da başladı. Business Insider’ın haberine göre, Geometric Energy Corporation (GEC) adlı Kanadalı bir girişim, Falcon 9 roketindeki küçük bir uydu için uzaya reklam alarak Elon Musk’ın SpaceX’i ile bağlantı kurdu. Ancak işbirliği, etrafta görmeye alıştığımız klasik bir reklam panosuna sahip olmayacak, reklamlar CubeSat adlı bir uydudaki pikselli bir ekranda yayınlanacak.

Calgary merkezli GEC, bir üretim ve lojistik şirketidir. Yan kuruluşları, Geometric Space, GeometricLabs, Geometric Medical ve Geometric Gaming aracılığıyla şirket, hem özel sektördeki hem de kamu sektöründeki müşterileri için ürün ve hizmetler üretmektedir. Şirketin iddia ettiği gibi, pandemi sırasında Kanada ve ABD’deki kurumlara “etik kaynaklı” nitril eldivenler sağlarken aynı zamanda bir katı hal Sodyum-İyon pil ürünü geliştirdi.

Şirketin bir diğer hizmet alanı da CubeSat entegrasyonu olarak öne çıkıyor. CubeSats, ticari amaçlar için seri üretilen bileşenlerle oluşrurulan daha küçük uydulardır. Ağırlığı 300 kg’dan fazla olmayan CubeSats, talep üzerine monte edilebilir ve alternatif platformlardan fırlatılabilir. Reklam projesi için GEC, CubeSat entegrasyonundaki uzmanlığını kullanmayı ve bir tarafına reklam amaçlı kullanılacak pikselli bir ekran yerleştirmeyi planlıyor.

CubeSat, SpaceX’in 2022’nin ilk çeyreğinde Ay’a gidecek olan Falcon 9 roketi tarafından yörüngeye oturtulacak. Ekranına reklam koymak için ilgilenenlerin bir piksel tasarlamak için kullanılabilecek kripto tokenleri satın almaları gerekiyor.

Şirket, Business Insider’a satın almak için beş token sunacağını açıkladı; X koordinatı için Beta, Y koordinatı için Rhoe, parlaklık için Gamma, renk için Kappa ve zaman için XI. Kullanıcılar, belirteçleri kullanarak, reklam piksellerinin nasıl görüneceğine, ekranda nerede bulunacağına ve reklamın ne kadar süreceğine karar verebilecekler. Pikseller Dünya’dan veya uzaydan görülemeyecek kadar küçük olduğundan, CubeSat’taki bir selfie çubuğu görüntüyü yakalayacak ve YouTube veya Twitch’te canlı yayınlayacaktır.

Kurucu ortak Samuel Reid’in Business Insider’a verdiği demeçte, token satın almak söz konusu olduğunda, yalnızca Ethereum ve gelecekte muhtemelen Dogecoin gibi kripto para birimlerinde yapılabilir. Reid, şirketinin çabalarının “uzaya erişimi demokratikleştirmeyi ve merkezi olmayan katılıma izin vermeyi” hedeflediğini söyledi. Ancak şirketin Dogecoin’e olan hayranlığı tam olarak anlaşılmış değil.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu