Uzay BilimleriHaberler

Uzay Aracı Lucy’nin Güneş Panelinde Sorun Yaşanıyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre güneş sistemimizin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in yörüngesini paylaşan Truva astreoitlerini inceleme görevi için gönderilen Lucy isimli uzay aracında yer alan iki farklı dev güneş panelinden birinin bir kordona dolandığı ve bu yüzden de tam olarak açılmadığı ortaya çıktı. Bu panelin de nasıl tamir edileceği ile ilgili de tartışmaların devam ettiği de bildirildi.

1 milyar dolar maliyete sahip olan bu misyondaki güneş paneli sorununun uzay aracının havalanmasından kısa bir süre önce ortaya çıktğı da belirtildi. Lucy’nin uzay macerasının da 12 yıl süreceği planlanıyordu.

Yapılan açıklama çerçevesinde Lucy’nin sahip olduğu yaklaşık 7 metre çapındaki güneş panelinden birinin %75-%95 arasında açılabildiği ve yeniden açma girişiminin Kasım ayı ortasından önce gerçekleştirilemeyeceği belirtildi.

Ayrıca açıklamada açığa çıkan bu sorunun Dünya’dan 6 milyon kilometre uzakta olan Lucy’nin uzay yolculuğunu sekteye uğratmadığı ve bu yüzden de bir sonraki aşama için acele edilmeyeceği de kaydedildi.

Lucy, Florida’da yer alan Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan 16 Ekim’de Atlas V roketi ile uzaya gönderilmişti. Bu uzay aracının asıl görevi de güneş sisteminin ortayan çıkışına dair önemli bilgiler toplamak olduğu da kaydedildi.

NASA’nın bu misyonu adını ABD’li paleoantropologlar Donald Johanson ve Tom Gray’in 1974 yılında Etiyopya’nın kuzeydoğusunda bulunan Afar bölgesinde bulduğu 3,2 milyon yıllık fosilden almaktadır.

Kaynak
AA

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu