Uzay BilimleriHaberler

Ay’dan Su Taşımak Roketler Sayesinde Mümkün Olabilir!

Ay'a ulaşmak kullanılan roketleri yakında su çıkarmak için de kullanabiliriz!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Masten’in resmi web sitesinde paylaşılan bir blog yazısına göre, aralarında Lunar Outpost, Honeybee Robotics ve Masten Space Systems’ın da bulunduğu üç şirket, roketlerle Aydan buz madenciliği yani, dolaylı yoldan su madenciliği yapmayı amaçlayan yeni bir sistem geliştiriyor. Ve bu yani Ay’dan su taşımak 2023 yılında gerçekleşebilir.

Ay’ın kutup bölgelerinde, özellikle daha büyük kraterlerin gölgeli dibinde bol miktarda buz birikintisi olduğu düşünülmektedir. NASA yetkililerine ve uzay yolculuğu meraklılarına göre, gelecekteki astronotlar bu değerli malzemeyi hasat edebilirse, Ay’da kalıcı yerleşim inşa etme şansımız olabilir. Bunların yanı sıra, Ay’daki su buzu, kozmik bir pit stop gibi derin uzaya giden uzay araçlarını da besleyebilir.

Ay’dan Su Taşımak Ödüllü Bir Proje Haline Geldi

Madencilik teknolojisini ileriye götürmek için NASA, en cazip kaynak toplama konseptlerine 500.000 dolar sağlamayı amaçlayan “Break the Ice Lunar Challenge”ı yayınladı. Ödül için şimdilik en kuvvetli aday, 818 kg’lık rover üzerinde donatılmış bir roket motoru tasarımı ile Masten-Lunar Outpost-Honeybee Robotics gibi gözüküyor. Tasarlanan roket, su buzu bakımından zengin bir alana taşındıktan sonra motor aktif hale gelecek ve buz bulunduran kraterler, buzu parçalayabilen düşük basınçlı bir cihaza taşınacak. Masten’in temsilcileri blog yazısında, “Bu sistemin günde 12 krater çıkaracağı ve krater başına 100 kg buz üreteceği tahmin ediliyor.” dedi.

Aydan alınan tüm bu buzlar, roket motorlarını da besleyerek sistemin beş yıldan fazla çalışmasını sağlayabilir.

Masten’in konsepti rakiplerini geçmeyi başarırsa, Ay’dan su taşımak için görevlendirilecek uzay şirketi olmaya hak kazanacak.

Uzay konusunda büyük gelişmelerin yaşandığı ve evrensel bir rekabetin söz konusu olduğu bugünlerde, Çin ve Rusya da ortak bir şekilde Ay’da kalıcı bir yerleşim alanı inşa etme projeleri olduğunu duyurdu!

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu