HavacılıkEnerjiHaberler

Uçaklar Bir Bir Hidrojenli Uçaklara Dönüşüyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yapılan basın açıklamasına göre, hidrojen-elektrik çözümleri konusunda uzmanlaşmış sıfır emisyonlu havacılık şirketi ZeroAvia, bölgesel hava yolculuğunu karbonsuzlaştırmak amacıyla 19 koltuklu hidrojenli uçak programını genişlettiğini duyurdu.

İngiltere ve ABD merkezli ZeroAvia, iki prototip uçak için CAA ve FAA’dan deneysel sertifikalar aldı ve büyük uçuş testlerini başarıyla tamamlayarak, geçen yıl Eylül ayında ticari sınıf bir uçağın dünyanın ilk yakıt hücresiyle çalışan uçuşunu tamamladı. Uçuş için 250 kW’lık güç aktarma organlarına sahip modifiye piper M sınıfı altı koltuklu HyFlyer I kullanıldı.

Şirkete göre, tasarlanan sıfır emisyonlu güç aktarma organı yüzde 75 daha düşük yakıt ve bakım maliyetlerine sahip ve bu da genel seyahat maliyetlerinde yüzde 50’ye varan bir düşüşe neden oluyor.

Şirket genişlemeye devam ediyor ve bir sonraki geliştirme aşaması olan HyFlyer II, 19 koltuklu bir şekilde devam etti şimdi ise, şirketin daha büyük güç aktarma organlarıyla güçlendirmesi için iki mevcut uçağı var.

Hidrojenli Uçaklar Havacılıkta Sıfır Karbon Hedefi için Önemli

ZeroAvia yaptığı basın açıklamasında, 600 kW hidrojen güç aktarma organlarıyla güçlendirme yapmak için iki adet 19 koltuklu Dornier 228 uçağı satın aldığını ve bunun şirketin bugüne kadarki en büyük sertifikasyon platformu olduğunu açıkladı. Biri İngiltere’de, diğeri ABD’de olacak uçuşlar Aurigny ve AMC Aviation tarafından sağlanıyor ve her iki uçak da daha önce bölgesel uçuşlar için hizmette olduğu için mevcut rotalarda karbon azaltma fırsatını gösteriyor.

Bu uçaklar, gemide 220 lb (100 kg) sıkıştırılmış H2 ile 500 mil (805 km) menzile sahip olacak. Hem test hem de gösterici uçak olarak hizmet verecekler ve ZeroAvia, 2024 yılına kadar ticari operasyon yapma hedefine yaklaştıkça, biri İngiltere’de diğeri ABD’de olmak üzere ticari kullanım için sertifikalandırma platformları olarak hizmet verecekler.

Diğer birçok işletme de uçakları hidrojene dönüştürmek için yatırım yapıyor, ancak elektriğe karşı hidrojen tartışması sürüyor. 2021 MarketsandMarkets raporuna göre, hidrojen uçak pazarı 2030 yılına kadar 7.427 milyon dolar değerinde olacak.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu