Uzay BilimleriBilimHaberler

Virgin Galactic, FAA’dan Uzaya Ticari Uçuşlar Başlatmak İçin Onay Aldı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Virgin Galactic Holdings Inc. tarafından yapılan basın açıklamasına göre, federal havacılık idaresi (FAA) tarafından, milyarder liderliğindeki endüstri için önemli bir kriter olarak, müşterileri uzaya fırlatmak için onay verildi.

Bu hamle esasen uzaya ticari uçuşlar için ilk “uzay hattını” meşrulaştırıyor.

Şirketin FAA’dan aldığı yeni izin, Virgin Galactic’in mevcut lisansını genişletmesine yardımcı oldu ve bu lisans, yeni bir duyuruya kadar astronotları ve profesyonel test pilotlarını uzay uçağında uzaya uçurmasına izin veriyor. Ama şimdi, havacılık şirketinin 22 Mayıs’ta yaptığı başarılı test uçuşundan sonra insanları bir ücretle uzaya uçurabileceği düşünülüyor. Ve bu da dünyanın ilk “uzay hattına” sahip olması anlamına geliyor.

Bu Virgin Galactic için tartışmasız büyük bir adım olsa da ödeme yapan müşterileri alt alana götürmeye başlamadan önce üç test uçuşu daha gerçekleştirmesi ve as yapması gerekiyor.

Virgin Galactic’teki Sör Richard Branson adında bir yatırımcının bir sonraki test uçuşunda yer alma ihtimali de var, bu da 4 Temmuz hafta sonu boyunca süren bir test uçuşu olabilir. Branson bunu yaparsa, Blue Origin CEO’su Jeff Bezos’tan önce uzaya çıkabilir. Ancak Tech Crunch raporuna göre, bazı kaynaklar bu olasılık hakkında şüphe uyandırdı.

Virgin Galactic’in uzay uçağı, hem şekil olarak hem de dış yüzeyinin renkleri nedeniyle oldukça tuhaf görünüyor. “VSS Imagine” olarak adlandırılan araç, bu yıl 30 Mart’ta ortaya çıktı ve şirketin New Mexico’daki Spaceport America kompleksinden uyarlandı. Şirketten yapılan basın açıklamasına göre, uzay uçağının yansıtıcı dış malzemesi termal koruma sağlıyor ve ayna benzeri kalite, “uzay uçuşunun dönüştürücü deneyimini” temsil ediyor.

İçinde bulunduğumuz bu dönem, uzay uçuşları açısından tarihi bir dönem olma niteliğinde. Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’de ilk kez Mars’a ulaştığı, hatta Çin, Mars’a insan göndermeyi hedeflediğini açıkladığı için bu sıralar uzay haberleri oldukça gündemde.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu