Enerji

Isı ve Sıcaklık Nedir? Isı ve Sıcaklık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Isı ve sıcaklık kavramları birbiriyle sık sık karıştırılan ve ikisi arasındaki farkın da tam olarak bilinmediği kavramlardır. Bu yazımızda sizlere sıcaklık ve ısı kavramlarını tanımlayarak farklarını sizler için derledik.

Isı ve sıcaklık birbirleriyle çok yakından ilişkili kavramlardır. Bu iki kavramın arasındaki fark biraz kafa karıştırıcı olabilir. En önemli fark, ısı termal enerji ile ilgili iken, sıcaklık daha çok moleküler kinetik enerji ile ilgilidir.

Termodinamiğin 2. yasasına göre ısı her zaman sıcak ortamdan, soğuk ortama doğru doğal olarak kendiliğinden hareket eder. Isı ve sıcaklık kavramlarını açıklamadan önce 2. yasanın bu özelliğini bilmek önemlidir.

Isı Nedir?

Isı, bir sistem içerisinde moleküller arasındaki termal enerji transferi anlamına gelir ve Joule birimi ile ölçülür. Isı enerjinin nasıl hareket ettiğini veya akışını ölçer. Bir nesne veya sistem ısı kazanır veya ısıyı kaybeder. Isı aslında değişimin bir ölçüsüdür. Bu yüzden ısı, değişken bir kavramdır. Isı kısaca bir nesne veya sistem içerisindeki, termal enerjinin değişimini belirtir.

Sıcaklık Nedir?

Sıcaklık, moleküllerin bir malzeme veya sistem içerisindeki ortalama kinetik enerjisini tanımlar. Celcius (°C), Kelvin (K), Fahrenheit (°F) veya Rankine (R) olarak ölçülür. Sıcaklık nesnenin ölçülebilir bir fiziksel özelliğidir ve sabit değişken olarak bilinir. Diğer ölçülebilir fiziksel özellikler ise hız, kütle ve yoğunluk gibi kavramlardır.

Isı ve Sıcaklık Arasındaki Farklar

Isı, moleküller arası sıcaklıktaki fark ile oluşan termal enerjinin transferidir. Örneğin bir buzu ılık bir suya attığınızda sudan buza bir ısı geçişi olur ve buz molekülleri hareketlenmeye başlar yani kinetik enerjisi artar. Sudan buza geçen termal enerji transferi ısıdır. Buz moleküllerinin kinetik enerjisinin ölçüsü de sıcaklıktır. Buz molekülleri ısındıkça daha çok hareket ederler ve sonunda birbirlerinden uzaklaşmaya başlarlar. Sonunda da erime gerçekleşir.

Isı ve Sıcaklık Arasındaki Farklar

Sonuç

Sonuç olarak, ısının transferi veya termal enerji maddenin sıcaklığını değiştirir. Ama her zaman değil. Örneğin, su içine atılan buz su fazına döndüğü anda su moleküllerinin sıcaklığı buz halindeki sıcaklığı ile aynıdır. Bu durumda termal enerji kinetik enerjiyi arttırmak için iş yapmak yerine, moleküller arası bağların kırılmasını sağlar.

Kaynak: EnergyEducation

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu