BilimHaberler

Abu Dabi Covid-19 Testi Yapmak İçin Yüz Tarayıcıları Kullanıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi Sağlık Bakanlığı, COVID-19’un yayılmasını engellemek amacıyla kamusal alanlarda özel yüz tarayıcılarının kullanılmasına onay verdi. Karar bugün yürürlüğe girecek.

Tarayıcılar bir kişiyi potansiyel olarak COVID-19 ile enfekte olduğunu tespit ederse, bireyin bölgeye girmesine izin verilmez ve tarayıcının tanısını doğrulamak veya reddetmek için 24 saat içinde PCR testi yapmak zorunda kalır.

Teknoloji EDE tarayıcıları olarak adlandırılıyor ve daha önce Ghantout giriş noktası, Yas Adası’ndaki belirli halka açık yerler ve Musaffah bölgesindeki giriş/çıkış noktaları da dahil olmak üzere emirliğin çeşitli yerlerinde denenmiştir. Teknoloji, COVID-19 virüsünün RNA parçacıkları mevcut olduğunda değiştirilen elektromanyetik dalgaları ölçerek çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı Abu Dabi Müsteşarı Dr. Jamal Mohammed Al Kaabi geliştirilen teknoloji kapsamında şunları söyledi: “Abu Dabi, güvenli giriş, aşı ve ihtiyati tedbirlerin sürekli uygulanmasını sağlamak için artan testlere dayanan COVID-19 salgınıyla mücadele etmek için entegre bir strateji benimsemiştir. Abu Dabi’de üretilen EDE tarama teknolojisini ihtiyati tedbirlere eklemekten, daha güvenli alanlar yaratmaya ve halk sağlığını korumaya yardımcı olduğumuz için mutluyuz. EDE tarayıcılar, PCR ve DPI gibi diğer onaylanmış test yöntemleriyle birlikte kullanılacaktır.”

Tarayıcılar, bir kişinin yüzüne 5 metreden fazla yerlere yerleştirilerek ve taranarak çalışıyor. Daha sonra tarayıcının taranan kişinin akıllı telefonuna bir mesaj göndermesi ise birkaç saniye sürüyor.

Yeşil bir mesaj kişinin COVID-19 testinin negatif olduğunu gösterirken, kırmızı bir mesaj enfeksiyon belirtilerinin tespit edildiğini gösterir. Tabii ki, enfekte olmayan bir bireyin yanlış taranması olasılığı da yüzde 17’dir. Bu nedenle PCR testi de burada devreye girmektedir.

Teknoloji, geçtiğimiz Şubat ayında duyurulan COVID Hunter’ı andırıyor. Bu cihaz dünyanın ilk temassız taşınabilir viral dedektörüydü ve iddiaya göre insanlarda ve yüzeylerde koronavirüsü anında tespit edebiliyordu!

Bu gibi cihazlar, COVID-19’un yayılmasını önlemede ve insanların bu zor zamanlarda güvende kalmalarına yardımcı olma konusunda büyük adımlar atmayı başardığı için oldukça ilgi çekici görünüyorlar.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu