BilimHaberler

Hızlı Bir Test Vücudunuzdaki Stres Hormonlarının Seviyesini Ortaya Çıkarabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bilim adamları sürekli olarak vücutta neler olup bittiğini mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde teşhis etmenin yollarını arıyorlar. Bu nedenle, var olan sorunların daha erken tespit edilip daha etkin bir şekilde yönetilebileceğini düşünüyorlar. Son zamanlarda bu kapsamda yapılan çalışma, vücudumuzdaki stres hormonlarıyla ilgili.

Bahsedilen bu çalışmanın kahramanı, araştırmacılar tarafından geliştirilen ve vücuttaki stres hormonu seviyelerini tek bir kan damlasından değerlendirebilen yeni bir mikroçip! Tasarlanan bu çip, bilgisayar çipleri yapmak için kullanılan işlemlerle aynı yöntemlerle geliştirilmiş olup, yerini alma potansiyeline sahip olduğu karmaşık laboratuvar testlerinden çok daha ucuz ve basittir.

Bu araştırmanın baktığı özel stres hormonu, fiziksel ve zihinsel sağlığın birçok farklı yönünün düzenlenmesiyle bağlantılı olan kortizoldür. Örneğin yüksek kortizol seviyeleri, kötü uykuya ve panik ataklara neden olabilir.

Rutgers Üniversitesi’nden elektrik ve bilgisayar mühendisi Reza Mahmoodi, “Nanosensörlerin kullanımı, etiket görevi görecek başka moleküllere veya partiküllere ihtiyaç duymadan doğrudan kortizol moleküllerini tespit etmemizi sağladı” diyor.

Bu mikroçipler sadece kortizol seviyelerini hızlı ve ucuz bir şekilde izleme sözü vermekle kalmaz, aynı zamanda gün içinde birden fazla örnek almak için de kullanılabilirler. Ayrıca, testler potansiyel olarak bir kliniğe veya hastaneye gitmeden evde yapılabilir.

Mehdi Javanmard ayrıca, “Yeni sensörümüz, gerçek zamanlı analiz için kortizol seviyelerinin sürekli olarak okunmasını sağlayan doğru ve güvenilir bir yanıt üretiyor” diyor. Üretilen çip bunların yanı sıra, tükürük ve idrar gibi diğer sıvılarda non-invaziv kortizol ölçümüne adapte edilmek için büyük bir potansiyele sahip.

Bu gerçek zamanlı analiz, aksi takdirde gözden kaçabilecek sorunların daha erken bir aşamada tespit edilebileceği anlamına gelir. Bunun gibi bir cihaz, örneğin bir ilacın hormon seviyelerini kontrol altına alıp almadığı gibi tedavilerin etkinliğini izlemek için de kullanılabilir.

Bu özel teknik ve mikroçip için henüz kesin bir açıklama yapılmıyor, bu nedenle piyasaya sürülmeye hazır olmadan önce çok daha fazla kan örneğinde test edilmesi gerekecek ancak çip, vücudun temel işlevlerinin çok daha rahat ve ucuz bir şekilde izlenebileceği bir geleceğe işaret ediyor.

Araştırma Science Advances’te yayınlandı.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu