BilimHaberler

90 Yaşındaki Bir Kadın COVID-19’un İki Varyantına Aynı Anda Yakalandı!

Belçika'da 90 yaşında bir kadın, bu yıl Mart ayında SARS-CoV-2 virüsünün iki çeşidini aynı anda kaptıktan sonra hayatını kaybetti.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Araştırmacılara göre bu, endişe verici iki SARS-CoV-2 varyantı ile kaydedilen ilk ortak enfeksiyon vakalarından biri. Davanın ayrıntıları henüz yayınlanmamış olsa da Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları (ECCMID) bu hafta sonu, Avrupa Kongresi’nde bu ortak enfeksiyonu ele aldı.

Hikayeye göre, 3 Mart 2021’de kadın bir dizi semptomun ardından hastaneye kaldırıldı. Bilinene göre kadının kronik bir rahatsızlığı yoktu ve aşısızdı. Yalnız yaşayan kadın evde bakım hizmeti alıyordu.

Hastaneye kaldırıldığı gün, COVID-19 testi pozitif çıktı ve durumu hızla kötüleşti. Beş gün sonra ise vefat etti. Hastanedeki araştırmacılar daha sonra kadının, virüsün hem B.1.1.7 (Alfa) hem de B.1.351 (Beta) varyantlarıyla enfekte olduğunu öğrendi. Varyantlar ilk olarak sırasıyla İngiltere ve Güney Afrika’da tanımlandı.

Aalst’taki OLV Hastanesi’nde baş yazar ve moleküler biyolog olan Anne Vankeerberghen, “Bu varyantların ikisi de o sırada Belçika’da dolaşıyordu, bu nedenle hastanın iki farklı kişiden farklı virüslerle birlikte enfekte olması muhtemeldir” dedi. Yine de ne yazık ki kadının nasıl enfekte olduğunu tam olarak bilmek mümkün değil.

Guardian’a konuşan Vankeerberghen, bu tür ortak enfeksiyonlara ilişkin yayınlanmış vakalar olmamasına rağmen, endişe verici varyantlar için sınırlı testler nedeniyle bu tür olayları hafife alma ihtimalimizin daha yüksek olduğunu söyledi.

Reuters’e göre Avrupa Komisyonu, yavaş bir başlangıcın ardından nüfusun yüzde 70’ini aşılamış olsa da son derece bulaşıcı Delta varyantının bu yaz Avrupa’da baskın hale gelmesini bekliyor. Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantı, virüsün önceki varyantlarından daha bulaşıcı ve şu anda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla yayılıyor. 

Geçen hafta, aşı üreticisi Pfizer, tam olarak aşılanmış bireylerin sürekli korunması adına bir takviye doz için Avrupa ve ABD’deki düzenleyici makamlardan izin isteyeceğini duyurdu.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu