Makine

Saatçi Tornası Nedir? Çalışma Prensibi ve Fiyatı [2023]

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Makine imalat endüstrisinde kullanılan saatçi tornası ile ilgili pek çok kişi bilgi sahibi olmayabilir. Bu yazıda makine üretim endüstrisinde kullanılan torna çeşitlerinden biri olan saatçi tornası hakkında merak edilen başlıkları ele aldık.

Saatçi Tornası Nedir?

Saatçi tornası yapı olarak diğer torna tezgahlarına göre daha basittir. Sadece ayna ve kalem parçalarından oluşan bu torna çeşidi, saat parçalarının üretiminde ve işlenmesinde kullanılır. Ayrıca saatlerin üzerinde yapılacak değişiklikler için de tercih edilir. Diğer tezgahlara göre daha küçük olan saatçi tornası, hassas parçaların işlenmesi için idealdir.

Saatçi tornası çok yönlü küçük masa üstü torna tezgahları arasında yer alır. Bu torna tezgahlarında dişli çark bulunmadığı için daha hassas ve küçük parçaların imalatı için kullanılır. Vida çekme ya da otomatik ilerleme tertibatı yoktur. Basit yapıda olan bu tezgah saat parçalarının ayrıntılı olarak üretilmesi için kullanılır. Saatlerin her bir parçasının hatasız olması için tercih edilen bu torna çeşidi verimli bir üretim sunar.

Saatçi tornaları gelişen teknolojiye ayak uydurarak kendinden dinamik kontrollüdür. Ayrıca elektronik olarak kademesiz ayarlanabilen devir hızı 120 devir/dakika olan çeşitleri de vardır. Yüksek çevirme kuvveti de olan bu tornalarda sürekli devir kontrolü vardır. Doğru akım motoru olan bu ürünler çok hassas imalat yapabilme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda yüksek eksantriklik hassasiyeti 15 µm altında çalışabilir. Çalışma mili hassas rulman yataklıdır.

Otomatik ilerleme ve geniş aksesuar dahil olmak üzere tam donanımlı olan bu torna tezgahlarında demir döküm prizma yatağı bulunur. Sertleştirilmiş ve hassas taşlanmış vida dişi açma ve otomatik boyuna tornalama işlemleri için vida kılavuz mili vardır. Vida dişi açmak için değişebilir dişlili sistemi bulunur. Kullanımı kolay olan bu torna çeşidinde güvenlik şalteri bulunur. Ekonomik fiyatlı ve değer kaybı düşük olan bu tezgah minimal işlerde tercih edilir.

Saatçi Tornası Parçaları Nelerdir?

Saatin parçalarını işlemek için kullanılan saatçi tornalarının parçaları şu şekildedir:

  • Gövde
  • Ayna
  • Kalem
  • Mil koniği

Saatçi tornası küçük boyutlu bir tezgah olduğu için diğer tezgah çeşitlerine göre daha az parçaya sahiptir. Bu parçalar hassas ve ufak parçaları üretmek ve işlmek için kullanılır ve her birinin farklı görevleri vardır.

Saatçi Tornası Nasıl Çalışır?

Saatçi Tornası Nasıl Çalışır?

Saatçi torna tezgahı saat modeli yapımcıları, metal işleme ya da küçük hassas parçalar üreten kişiler için oldukça idealdir. Bu torna tezgahları, endüstriyel metal işleme universal torna tezgahlarının daha küçük versiyonlarıdır. Bunun için tasarım ve kullanım açısından saatin parçalarını, şeklini ya da tasarımını oluşturmak için tercih edilir. Saatçi tornasında işlenecek parçanın ölçüleri, yapılacak işleme göre; bağlantı, işleme tarzı ve uygun kalem seçilerek malzeme işlenir.

İşlem sırasına göre önce işlenecek parçanın her iki alnına punta matkabı ile punta deliği açmak için merkezi bulunur. Buna merkezleme işlemi denir. Merkezleme, pergelle, merkez gönyesi ilet çizecek uçlu kumpasla, mihengirle ve çapı küçük olan malzemeler merkezleme çarkı ile merkezlenebilir.

Bu torna tezgahlarında parçanın her iki alnında merkez doğru olarak belirlendikten sonra ve açısı merkezleme noktası ile merkez noktalanır. Nokta izinin parçanın punta uçları üzerinde dönebilecek kadar derin olması gerekir. Bundan sonra parça puntalar arasında tezgâh çalıştırılmadan döndürülerek kontrol edilir. Parça iki alından noktalandıktan sonra punta deliği açılır. Bunun için uygun ölçülerde keskin bir purita matkabı seçilir. Fener mili içinde, konik saplı bir matkap mandreni seçilir. Matkap mandreni fener miline takılır, punta matkabı mandrene sıkıca bağlanır. Gezer punta gövdesi parça boyuna göre kaydırılarak ayarlanır ve sabitleştirilir. Belirlenen ölçülere göre parçanın üretimine geçilir.

Saatçi Tornası Fiyatları

Saatçi tornasının fiyat aralığı modeline, teknik özelliklerine, boyutuna, üretim yerine ve markasına göre değişir. Dolar üzerinden satılan bu tezgahlara çeşitli firmalar aracılığıyla erişilebilir. Genel olarak saatçi torna tezgahının fiyatı 9.000-20.000 dolar aralığındadır.

Saatçi Tornası Fiyatları

Sonuç

Saatin parçalarını üretmek ya da işlemek için kullanılan saatçi tornası minimal parçaların imalatı için de tercih edilir. Makine üretim endüstrisinde ayrı bir yeri olan bu torna tezgahı hakkında farklı kaynaklardan araştırma yaparak bilgi almak mümkündür. Eğer hazırladığımız bu yazıyı faydalı bulup beğendiyseniz görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu