İmalatMakine

Üniversal Torna Nedir? Üniversal Torna Tezgahı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde torna tezgahı çeşitlerinden birisi olan üniversal tornanın nasıl çalıştığını üniversal torna tezgahı parçaları ve çalışma prensibi ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Üniversal Torna Tezgahı Nedir?

Üniversal Torna Tezgahı Nedir

Metalurji, makine ve üretim sanayisinde çok sıklıkla kullanılan ve doğrusal olarak dönmesi ile hareket sağlayan kesici takımlar sayesinde talaş kaldıran makinelerle yapılan işleme üniversal torna denmektedir. Bu torna, masa tornası ve saatçi tornası gibi bir torna çeşididir.

Kesici takımları sayesinde eksenel hareket ile vida açma, delme, kılavuz açma, taşlama, frezeleme gibi işlemlerle malzemelere şekil vermek için torna tezgahları kullanılmaktadır.

Üniversal torna tezgahı seçiminde öncelikle hangi parçada çalışacağımız belli olmalıdır. Seri üretimin yapıldığı iş merkezlerinde üretimin aksamaması için bu önemlidir. Cihazların fiyatları 20 bin TL ile 200 bin TL arasında kadar uzanabilmektedir. Daha fazla hassas, ucuz fakat yavaş üretim tercih edebiliyorsanız pahalı cihazlara gereksinim duymanıza gerek olmayabilir.

Bu torna tezgahları periyodik olarak bakıma ihtiyaç duyabilir. Cihazın daha optimum çalışabilmesi için torna yapacak personelin cihazın kullanım ve temizlik usullerini iyi bilmesi gerekir.

Talaş artıklarının her gün düzenli temizliği ve cihazın emniyetli şekilde kullanılması hem personelin hem de iş verenin maddi ve manevi yükünü hafifletecektir. Cihazın servis dışı olması üretimi sekteye uğratabilecektir.

Üniversal Torna Tezgahı Nasıl Çalışır?

Üniversal Torna Tezgahı Nasıl Çalışır

Çoğunlukla bir torna tezgahında yapılması planlanan tüm işlemleri universal torna tezgahı ile yapabilmek mümkündür. Küçük boyutlu torna tezgahlarından, ağır sanayi iş tornalarına kadar çok değişik ölçülerde yapılabilir. Çalışma prensipleri aynıdır.

2 eksen olarak çalışmaktadır. Parçanın dönmesi tornalama olarak isimlendirilmektedir. X ekseninde hareket sağlanmaktadır. Y ekseninde ise sabit tutulmaktadır. El tekeri vasıtası ile parçaların işlenmesi, kılavuz çekilmesi veya delinmesi gerçekleştirilmektedir.

Üniversal Torna Tezgahı Parçaları Nelerdir?

Üniversal Torna Tezgahı Parçaları Nelerdir

Genellikle talaş milleri, sürücü kısım, tabla, support, kalem haznesi, gezer punta, norton bölmesi, gövde, fener kutusu, elektrik motoru, avadanlıklar gibi bölümlerden oluşmaktadır. Ayrıca dijital gösterge, acil durum freni gibi parçaları da bulunabilmektedir.

Gövde

Üniversal tornanın temel unsurudur. Döküm ile üretilmiş sistemin tamamıdır. Oluşacak sarsıntılara karşı dayanıklıdır.

Fener Kutusu

Fener kutusuna aynı zamanda devir hızı kutusu da denmektedir. Çoğunlukla gövdenin sol tarafına konumlanır. Fener mili ve hareket sağlayan dişlileri bulunmaktadır.

Norton Kutusu

Tornanın ana miline dönme hızları sağlamasına yarar. Torna tablasının ilerlemesi için hız ayarı kolları vasıtasıyla yapılır.

Ana Mil

Üzerinde trapez vida olan ve vida ağzı açabilmek amacıyla kullanılan bir mildir. Bu mili çekerken hız ayarı vasıtası ile dişli çarka yük verilerek otomatik hız sağlanabilir.

Araba

Torna tezgahı boyunca hareketi sağlayan sistemdir. Hareket genellikle sağ kısımda bulunan el tekeri ile sağlanmaktadır.

Support

İstenen açıya ayarlanıp kısa süreli ilerleme veya gerilemeler için kullanılmaktadır.

Gezer Punta

Üniversal torna tezgahlarının olmazsa olmaz parçalarındandır. Ucunda 60 derecelik konik şekilde punta barındıran parçadır. Bazı durumlarda delme, raybalama yapabilmesi için konik ucuna mors veya mandren takılabilmektedir.

Yüzeysel olarak sizlere sunduğumuz bilgiler ile üniversal torna tezgahının ne olduğuna çalışma mekanizması ve parçaları hakkında bilgi sahibi olduğunuzu umuyorum. Konu ile ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak belirtmeyi unutmayınız.

Muhammed Enes İLGAZİ

Muhammed Enes İLGAZİ, 1997 yılında İstanbul'da doğdu. 2019 yılında Kocatepe Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Şu anda İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Metalurji ve Malzeme Mühendisliği alanında yüksek lisansına devam etmektedir. Öğrencilik süreci boyunca uzun süreli Havacılık - Uzay ve Savunma sanayi sektörlerinde edindiği tecrübeler ile yine bu sektörlerin taleplerini karşılayacak akademik düzeyde bilimsel çalışmalar yapma hedefiyle emin adımlarla ilerlemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu