Makine

CNC Torna Tezgahı Nedir? CNC Torna Tezgahı Fiyatları

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu yazıda makine üretim endüstrisinde kullanılan CNC torna tezgahı hakkında detaylı bilgilere yer verilecektir.

CNC Torna Tezgahı Nedir?

İmalat sektöründe sıkça kullanılan CNC torna tezgahı makine endüstrisinin vazgeçilmez ürünüdür. CNC yani Bilgisayarlı Nümerik Kontrol olarak adlandırılan bu sistem, bilgisayar desteklidir. Harflerden ve sayılardan meydana gelen bu tezgahta, yapılan işlemler muhafaza edilir ve işlem sırasında program durdurulabilir. Bunun yanında işlem sırasında kolaylıkla değişiklik yapılabilir ve işlemin kaldığı yerden tekrar devam edebilmesi sağlanabilir. Bazı torna tezgahlarında uzaktan kontrol seçeneği de vardır.

CNC Torna Tezgahı Nedir?

Bilgisayarlı sayısal kontrol sistemiyle çalışan bu alet talimatla çalışır. Bu tezgah parça ana iş mili tarafından kenetlenerek ya da döndürülerek imal edilen bir alettir. Ayrıca bu tezgahta kesici takımlar da monte edilerek parçaya şekil verilebilir. Bu makinelerde metal maddelere istenen şekiller verilebilir.

CNC torna tezgahlarının kullanımı oldukça yaygındır. Hızlı ve işlevsel oldukları için üretim sektöründe sıkça tercih edilir. Üretilen parçaların kaliteli olması ve hatasız olması bakımından imalat sanayinde kullanılır. Aynı zamanda ekonomik olarak düşük maliyetli olduğu için üretim sektöründe yaygın olarak kullanılır.

CNC Torna Tezgahı Parçaları Nelerdir?

CNC torna tezgahı bazı parçalardan meydana gelir. Bu parçalar aşağıdaki gibidir:

 • Kontrol ünitesi
 • Gövde
 • Taşıyıcı kızaklar
 • İş mili
 • İş mili motoru
 • Hidrolik ünite
 • Ayna
 • Karşı punta
 • Taret
 • Kesme sıvısı tankı
 • Talaş konveyörü

Bu kısımların her biri belli bir görevi icra ederek parça üretimine katkıda bulunur.

CNC Torna Tezgahı Nasıl Çalışır?

CNC Torna Tezgahı Nasıl Çalışır?

CNC torna tezgahı metal ve alüminyum gibi kalıpların belirli yönlerde işlenmesinde kullanılır. Programlama mantığıyla çalışan bu tezgahlara makine operatörleri, program kodlarını manuel olarak ya da programda daha önceden kodlanmış programları girerek çalıştırır.

Makine imalat sektöründe kullanılan CNC torna tezgahı iki ya da üç eksen üzerinde çalışır. 8-24 istasyonlu tarette sabit bir konumda bulunan bu tezgahta, parçanın dönme hareketine tornalama adı verilir. Bunun yanı sıra freezeleme, delme ve kılavuz çekme işlemleri de yapılabilir. Aktif takım, eksenel veya radyal çalışma yöntemleri de tezgaha monte edilebilir.

CNC torna tezgahı elektromekanik entegrasyon ürünüdür. Modern makine imalat teknolojisi, otomatik kontrol teknolojisi, algılama teknolojisi ve bilgisayar bilgi teknolojisini entegre eden yüksek verimli, yüksek hassasiyetli, yüksek esneklik ve yüksek otomasyonlu modern mekanik işleme ekipmanıdır. Diğer mekatronik ürünlerde olduğu gibi mekanik bir gövde, bir güç kaynağı, bir elektronik kontrol ünitesi, bir algılama algılama kısmı ve bir yürütme makinesinden (servo sistem) meydana gelir.

CNC Torna Tezgahı Nasıl Çalışır?

Sıradan torna tezgahlarında parçaların işlenmesinde, operatör parça ve çizim parçası gereksinimlerine göre farklı çalışır. Bu modern tezgahlar takım ve iş parçası arasındaki bağıl hareket yolunu sürekli olarak değiştirir ve takım, istenen parçaları üretmek için iş parçasını keser. Tezgaha parçaların işleme sırası, işlem parametreleri ve torna hareketi gereksinimleri CNC dilinde yazılır, daha sonra CNC cihazına girilir ve CNC cihazı bir dizi işlem gerçekleştirmesi için servo sistemine iletilir. Servo sisteme, parçaların işlenmesini otomatik olarak tamamlamak için torna tezgahının hareketli parçaları sürmesini iletir. Bu işlemlerin ardından parça üretimine başlanır.

Bazı tezgahlarda bulunan Y ekseni, alt iş milleri gibi unsurların yer aldığı torna tezgahları ise karmaşık parçaları imal etmek için kullanılır. Bu unsurlar sayesinde parçayı verimli bir şekilde üretilir. CNC torna tezgahı otomobil, havacılık, petrol ve doğal gaz, tıp, elektrik, madencilik, enerji, çelik, kağıt, gemicilik ve iş makineleri üretim sektörlerinde yaygın olarak kullanılır. Bu sektörlerin ihtiyaç duyduğu parçaların üretiminde tercih edilir.

Gelişen teknolojiyle birlikte değişen CNC torna tezgahlarında aynı anda X, Y ve Z ekseni bulunabilir. Bu eksenler sayesinde yapılan işler daha hızlı ve kolay olurken, delme, kılavuz çekme ya da freezeleme teknikleri birlikte yapılmış olur.

CNC Torna Tezgahı Fiyatları

CNC Torna Tezgahı Fiyatları

CNC torna tezgahları üretildiği ülkeye, kalitesine, modeline, boyutuna, tasarımına, teknik özelliklerine ve nakliyesine göre değişiklik gösterir. Bu tezgahların fiyatları dolar cinsinden hesaplandığında 50.000 ila 90.000 dolar arasında değişmektedir.

Sonuç

Makine imalat sektöründe kullanılan CNC torna tezgahları işlevselliğiyle, ekonomik olmasıyla ve verimliliğiyle çeşitli sektörlerde tercih edilir. CNC torna tezgahı hakkında yazdığımız bu yazıyı beğenip faydalı bulduysanız yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu