İmalatMakine

Bilinmesi Gereken CNC Makineleri ve Kullanım Alanları

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

İmalat sektöründe ayrı bir yeri olan CNC makineleri oldukça kullanışlı ve yüksek performanslıdır. Pek çok sektörde kullanılan bu makineler hakkında bu yazıda ayrıntılı bilgilere yer verilecektir.

CNC Makinesi Nedir?

CNC Makinesi Nedir?
Bilinmesi Gereken CNC Makineleri ve Kullanım Alanları 5

CNC makineleri bilgisayar destekli nümerik kontrol olarak isimlendirilen cihazlardır. Bu makinelerin amacı takım tezgahlarının sayısal komutlarla ve bilgisayar yardımıyla kontrol edilmesidir. CNC makineleri bilgisayar kontrolü ile kullanıır ve NC programları sayesinde iş parçalarını belirlenen ölçü, ilerleme ve devir sayesinde kısa zamanda seri üretim yapar.

CNC makineleri makine, tarım ve otomotiv sektörlerinde sıkça tercih edilir. Bu imalat makineleri imalatta seri ve sorunsuz üretim için idealdir. Bilgisayarlı kontrol ünitesi ile teknik ve ofset bilgileri kalıcı olarak CNC makinelerinin hafızasında uzun süre saklanabilir. Bu makinelere imalatın her aşamasında programa müdahale edilebilir ve gerekli değişiklikler yapılabilir.

CNC makinelerin güç enerjisi kesilse dahi programdaki veriler kaybolmaz. İstenildiği zaman programlarda değişiklik yapılabilir. Aynı zamanda ana programa ek olarak alt programlar da eklenebilir. Böylece ana programın yapıldığı sırada bu alt programlar gerekli yerlerde çağrılarak işlem tamamlanır. Bu makinede kesici telafisi özelliği sayesinde belirli ölçü düzenlemeleri programın işletimi sırasında makine tarafından yapılabilir. Kesici kırıldığında farklı çaptaki kesiciler kullanılarak programa kalınan yerden devam edilebilir. Elde edilen yüzey kalitesi ve hassasiyet konvansiyel tezgahlara göre daha iyidir. Pek çok bilgisayar ve sistemleriyle iletişim kurabilme avantajına sahip olan bu makinelerde, imalattan önce görüntü ünitesi yardımıyla grafik olarak parçanın ön izlemesi yapılabilir. Kesici aletler CNC yardımıyla otomatik değiştirilebilir.

CNC Makine Çeşitleri ve Özellikler

CNC Makine Çeşitleri ve Özellikler

CNC makinelerinin birden fazla çeşitleri vardır. Her birinin farklı özellikleri vardır. Bu makine çeşitleri ve özellikleri kısaca şöyledir:

CNC Torna Makinesi (Lathe CNC Machine)

CNC torna makine çeşidi bilgisayarlı sayısal kontrol (CNC) sistemleri ile çalışır ve hassas tasarım talimatları ile yönetilirler. Bu makinelerde malzeme ya da parçanın ana iş mili tarafından kenetlenir ve döndürülür. Malzeme üzerinde çalışan kesici takım monte edilir ve hareket ettirilir.

Lazer Kesim CNC Makinesi (Laser cutting CNC machine)

Lazer kesim CNC makinesinde lazer ışını yardımıyla, bilgisayarda belirlenen şekiller pürüzsüz bir şekilde kesilir.

Ahşap CNC Makinesi

Bu CNC makinesi ahşapları, ahşaba şekil veren ve istenilen boyutlarda otomatik olarak keser. 3D hareket için kartezyen sistemiyle çalışan bu makinede, kesme, yönlendirme, oyma, delme, taşlama gibi işlemler kolay bir şekilde yapılır.

CNC Freze Makinesi (Milling CNC machine)

CNC Freze makinesi üzerinde birden fazla kesici ağız bulunan çakı ile genelde doğrusal ilerleme hareketi yaparak iş parçalarından talaş kaldırma işlemi yapar. Bu makine çeşidi düz ve açılı yüzeylerin işlenmesi, kanal açma, düz ve dairesel olarak bölüntüler yapılır.

Delme CNC Makinesi (Drilling CNC machine)

Bu makine çeşidi parça yüzeyinde çeşitli delme işlemlerinin gerçekleştirilmesi için kullanılır. Açılı, yuvarlak uçlu, kör, eşmerkezli, iç içe, düz dipli derin deliklerin oluşturulmasını sağlar. Ayrıca küçük deliklerin delinmesi için de kullanılır.

CNC Makinesi Taşlama (Grinding CNC machine)

Parça üzerindeki talaş kaldırma işlemi yapılırken oluşan hataların ve çıkıntıların düzeltilip pürüzsüz hale getirilmesi için tercih edilir. Bu makine freze makinesinden sonra kullanılır.

Plazma Kesme CNC Makinesi (Plasma cutting CNC machine)

Plazma kesme CNC makinesi doğru akım güç kaynağının basınçlı havayı iyonize ederek plazma haline getirir. Bu sayede iletken malzemelerin kesme işlemi gerçekleştirilir. Plazma kesim uygulaması tüm iletken metallerde uygulanabilir.

Elektrik Deşarj CNC Makinesi (Electric discharge CNC machine)

Bu CNC makinesiyle dalma erezyon ve tel erezyon elektriksel deşarj (kıvılcım) kullanılarak istenilen şekile elde edilir. İşlenecek malzeme dielektrik sıvı ile ayrılmış ve elektrik gerilimine maruz kalarak iki elektrot arasında hızla tekrarlanan bir dizi akım boşalmasıyla şekillenerek iş parçasına dönüşür.

CNC Router (Router CNC machine)

Bir bilgisayar sayısal kontrol yönlendiricisi aracılığıyla ahşap, kompozitler, metaller, plastikler, cam ve köpükler gibi çeşitli malzemeler bu makine aracılığıyla kesilir. Makinede kullanılan bir el yönlendiricisi sayesinde tipik olarak bir mil sayesinde bilgisayar kontrollü bir şekilde kesim yapılır.

5 Eksenli CNC Makinesi

Bu CNC makinesi çeşidinde bir parçayı veya kesme takımını aynı anda beş farklı eksen boyunca hareket ettirmek için kullanılır. Bu makine karmaşık parçaların işlenmesini sağlar ve pek çok sektörde tercih edilir.

3 Boyutlu Yazıcı

3 boyutlu yazıcı sanal ortamda tasarlanan ürün ve nesnelerin katı biçimde somut nesnelere dönüştüren makinedir. 3 boyutlu yazıcılar tasarlanmış olan nesne ve eşyaları polimer, kompozit, reçine gibi malzemeler kullanarak üretir ve 3 boyutlu yazıcılar tasarlanan ürünleri üretirken ısıl ve kimyasal bir işleme süreci uygular.

Çeşitlerine Göre CNC Makinelerin Kullanım Alanları

Çeşitlerine Göre CNC Makinelerin Kullanım Alanları

CNC makineleri pek çok sektörde kullanılır. Bu sektörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Talaşlı imalat
 • Demir ve çelik parça imalatı
 • Kaynakçılık
 • Baskı ve muayene kontrol
 • Montaj
 • Lojistik
 • Otomotiv
 • Uzay ve havacılık sanayi
 • Savunma sanayi
 • Tarım ve gıda sektörü
 • Mobilya
 • Yedek parça imalatı
 • Metal işleme sektörü
 • Medikal sektörü
 • Plastik parça imalatı

Sonuç

CNC makineleri parça üretme ve işleme amacıyla yaygın bir şekilde kullanılır. Pek çok sektörde kullanılan bu makinelerin birden fazla çeşidi vardır ve bu çeşitler farklı işler için tercih edilir. CNC makineleri hakkında yazdığımız bu yazıyı beğendiyseniz ve faydalı bulduysanız görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu