Makine

Abkant Makinesi Nedir? Abkant Tezgahı Nasıl Çalışır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Metal levhaların şekillendirilmesinde kullanılan Abkant Makinesi veya Abkant tezgahı, saç malzemelerin şekillendirilmesinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Pek çok çeşidi bulunan bu makinelerin geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. CNC adıyla da bilinen Abkant makinesi ve özellikleri ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Abkant Makinesi Nedir?

Abkant makinesi metal tablaların bükülme ve çeşitli şekiller verme yoluyla kullanılabilir hale gelmesini sağlayan makinelere verilen isimdir. Bilgisayar kontrolü altında metallerin bükülmesi sağlanmakta olup, aynı zamanda dilenen biçimde kesim de yapılmaktadır. Metallerin şekillendirilmesinde kullanılan bu cihaz kesilme ve bükülme özelliği bulunan farklı materyaller içinde kullanılabilmektedir.

Malzemelere istenilen şekiller verilirken sahip olduğu bilgisayar sistemi sayesinde milimetrik hesaplar yapılabilir. Ve bu makine sayesinde kusursuz bir kesim gerçekleştirilebilmektedir. Çeşitli akşamlardan oluşan makineler, farklı modeller ve ağırlıklarda olabilir. Alt kalıp, üst kalıp, hidrolik eksenler ve numarik kontrol ünitesi ismi verilen parçalardan meydana gelmektedir. Ana parçalar olan kalıplardan alt kalıba dişi kalıp, üst kalıba ise erkek kalıp denilmekte ve sacın şekillendirilmesini bu parçalar gerçekleştirmektedir.

Bilgisayar yazılımı sayesinde kontrolü sağlanan Abkant makinesi, CNC mekanizması ile çalışmasını tamamlar. Metal malzemelerin bükümleri, makineye daha önceden yüklenmiş olan yazılımlarda bulunan ölçülere göre gerçekleşir.

Abkant Hidrolik Press 1 Mühendistan

Abkant Makinesi Nasıl Çalışır?

Uzman kişiler tarafından kullanılması gereken Abkant makinesi, teknik açıdan bilgi gerektiren bir cihazdır. Deneyimli kişilerce kullanılmaması halinde tehlikeli bir durum meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Metal materyallerin kesim ve bükümü için makinede bulunan kalıplar kullanılır. Alt kalıp ve üst kalıptan oluşan bu parçalar istenilen şekli kolayca kalıp halinde oluşturmaktadır.

Cihaz kullanılmaya başlanmadan önce verilmek istenen şekil bir kağıt üzerine çizilir ve çizilen bu resme uygun olarak makinenin ayarları yapılmaktadır. Makineden alınacak en verimli sonuç cihazı kullanacak olan kişinin makine ayarlarını büyük bir özenle gerçekleştirmesine bağlıdır. Çok hassas olan bu makine ayarları, örnek olarak çizilen resim ile birebir uyum sağlamalıdır. Son derece uyumlu olarak yapılan ayar sayesinde metalin şekillendirilmesi ve de kesilmesi kolaylaşmaktadır.

Sac metallerden oluşan materyallerin istenilen forma getirilebilmesi için kısa süren birkaç aşamayı tamamlamak yeterli olmaktadır. Makinenin kontrol paneline, işlem yapılacak malzemenin kalınlığı, uygulanacak basınç dozu ve malzemenin türüne ait bilgiler girilmektedir. Hidrolik basınç verilmesi sonucu oluşacak olan şekil, makine üzerinde animasyon halinde görülmekte ve bir ön fikir vermektedir.

Alt kalıp ve üst kalıptan oluşan cihazda, üst kalıp farklı şekillerden oluşurken, alt kalıbın şekli sabittir ve değişmez. İşlem yapılacak olan materyal, makinenin tüm ayarlarının yapılmasından sonra bu iki kalıp arasına yerleştirilir. Malzemenin yerleştirilmesiyle birlikte, makine kullanıcısı cihazın pedalını çalıştırır ve böylece mekanizma çalışmaya başlar. Pedalın hareket etmesiyle üst tabla aşağıya doğru hızlı bir şekilde iner ve üst kalıp büyük bir basınçla malzemeyi sıkıştırır. Kullanılan hidrolik basınç sayesinde makineye yüklenmiş ayarlar doğrultusunda malzeme, istenilen şekli alır.

Daha önceden makineye girilmiş olan bilgiler sayesinde ön görüntüsü oluşturulan materyalde, sonucun hatalı çıkma riski de önlenmiş durumdadır. Yazılımına pek çok programın yüklenebildiği cihazlar, kullanım kolaylığının dışında farklı avantajlarda sağlamaktadır. Tüm çalışma programları cihazın hafızasında korunabildiği gibi ihtiyaç olduğunda geri kullanıma getirilebilmektedir. Birden fazla kesim ve bükümün aynı anda yapılabildiği makinelerde hız ayarının değiştirilebilir olması da bir başka avantajdır.

Abkant makinesi nasil calisir Mühendistan

Abkant Makinesi Nerelerde Kullanılır?

Metal ve benzeri hammaddelerden pek çok materyal üretiminde kullanılan Abkant makinesi kullanımı oldukça yaygın görülmektedir. Özellikle ağır sanayilerde gerek duyulan metal kesimleri kusursuz biçimde gerçekleştiren makinanın birçok kullanım alamı da bulunmaktadır. Bu sebeple son zamanlarda üretim yapan pek çok fabrika ve atölyede kullanıldığı görülmektedir.

Cihaz kullanım kolaylığı sebebiyle tercih neden olurken birbirinden bağımsız sektörlerde yer almaktadır. Bunlardan en önemlileri ağır sanayi sektöründe bulunan gemicilik ve otomotiv alanlarıdır. Metal ve türevi malzemelere istenilen her şeklin verilebilmesi nedeniyle, bu materyallerden oluşan her eşyada kullanılabilmektedir.

Makinenin kalıp programı kullanılarak pek çok cihazın yedek parçası üretildiği gibi klima sektöründe de sıkça kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra binalarda kullanılan asansörlerin imalatı ve yedek parçalarının yapımında da büyük kolaylık sağlamaktadır. Aydınlatma araçları ve daha pek çok alanda kullanılabilen makine sayesinde konforlu bir biçimde üretim yapılmaktadır. İnsan gücünün yetmediği işlemler, kısa sürede tamamlanmaktadır.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu