Makine

Rondela (Pul) Nedir? Ne İşe Yarar?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde genellikle cıvata ve somun gibi makine elemanlarında kullanılan yardımcı elemanlardan birisi olan rondela veya halk dilinde pul ile ilgili bilmeniz gerekenleri kısaca sizler için derledik.

Rondela Nedir?

Rondela, somun, cıvata gibi makine elemanlarında kullanılan ve uç kısımlarının temas yüzeyini genişleterek bağlandığı yüzey üzerinde oluşabilecek zararı engelleyen ve oluşan bağlantının zamanla gevşemesini de sürtünme ile önleyen bir parçadır. Ayrıca bağlandıkları makine parçalarına yüklenen basıncı da bağlantı yüzey alanını arttırdığı için azaltır. Ortası delik bir daire şeklindedir ve halk arasında pul da denir. Endüstriyel uygulamalarda ise çoğunlukla cıvatanın gevşemesini önleyen yaylı tipi kullanılır.

Rondela Ne İşe Yarar?

Cıvata ve somun gibi makine elemanları monte edildikleri makinelerde sürtünme ve titreşim gibi nedenlerden dolayı zamanla gevşeyebiliyor ve bu da makinelerde istenmeyen tehlike arz eden bir durumdur. Ayrıca makine parçalarının hassas ayarları da bozulabilmektedir. Bu sebepten dolayı da rondela kullanımı ile bu sorunun büyük ölçüde önüne geçilebilmektedir. Ayrıca somun veya cıvatanın bağlandığı bölge ile arasındaki yüzey alanını arttırarak, parçanın daha iyi tutulmasını sağlar. Bu şekilde de cıvata veya somunun sürtünme veya titreşimle hareketini minimuma indirerek makineye daha sağlam bir şekilde tutunmasını sağlar. Yani bir nevi fren veya tutucu işlevi görür.

Rondela Ne İşe Yarar
Rondela (Pul) Nedir? Ne İşe Yarar? 3

Ayrıca somun veya cıvatalar üzerine düşen basıncı da geniş bir yüzeye yayarak azaltır. Bu sayede de olası kırılma ve burulmaları da önlemiş olur. Bu durum özellikle de yumuşak maden, sert kauçuk, ahşap gibi malzemelerin birleşiminde önemlidir. Tüm bu özelliklere ek olarak sızdırmayı da önleme özelliğinden dolayı da tercih edilmektedir.

Rondela bakır, pirinç, yumuşak çelik, alüminyum ve kurşun gibi malzemelerden üretilmektedir. Birden çok malzeme ile üretilmesindeki temel amaç ise temas ettiği makine parçasından daha yumuşak olması gerekliliğidir. Bu sebepten de türleri de üretildiği malzemeye göre değişiklik göstermektedir.

Sonuç olarak rondela, küçük ama işlevi büyük bir makine elemanıdır. Montaj ve üretim endüstrisinde sıklıkla kullanılan bir parçadır. Eksikliğinde çok sayıda sorun oluşabilmektedir. Bu sebepten de elimizdeki makine üretim ve montaj teknik altyapısı çerçevesinde oldukça önemli, kullanılması gereken bir parçadır.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu