Güneş EnerjisiMakine

Güneş Paneli Temizleme Makinesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi günümüzde oldukça yaygınlaşan büyük bir sektör haline geldi. Öyle fotovoltaik güneş enerji santrallerini artık hemen hemen her yerde görmek mümkün. Bu santrallerin iyi bir şekilde tasarlanıp, profesyonelce kurulumunun yanı sıra bakımı da oldukça önemlidir. Güneş enerji santrallerinde güneş panelleri üzerinde oluşan tozlanmalar santral verimliliğini önemli ölçüde etkilemektedir. Güneş paneli temizleme makineleri ise bu sorunun giderilmesin de büyük bir rol oynamaktadır. Şimdi gelin güneş paneli temizleme makinesi nedir? nasıl çalışır? güneş paneli temizleme makinesi fiyatları nasıl? inceleyelim.

Güneş panelleri, güneş ışınını doğrudan elektriğe çeviren yarı iletken silisyum malzemelerden yapılmış güneş hücrelerinden oluşan bir cihazdır. Güneş panellerinin elektrik üretim verimliliği, aldığı güneş ışını yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Bu sebepten de panel üzerinde oluşan gölgelenme, kar birikintisi, yüksek sıcaklık, tozlanma ve kirlenme panel verimliliğini olumsuz olarak etkilemektedir. Havadaki ve panel üzerindeki tozlanma veya kirlenme, güneş paneli verimliliğinin %50 oranında düşmesine yol açar. Bu sebepten birçok santralde güneş paneli temizleme makineleri aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Konu ile ilgili aşağıdaki videomuzu da izleyebilirsiniz.

Güneş Paneli Temizleme Makinesi Nedir?

Güneş paneli temizleme makinesi, güneş panelleri üzerinde biriken toz, kir ve kar gibi panelin güneş ışınını alma miktarını düşüren veya tamamen engelleyen kirleticileri farklı yöntemler kullanarak temizleyen makinelerdir.

Güneş Paneli Temizleme Makineleri Nasıl Çalışır?

Güneş paneli temizleme makineleri, çoğunlukla Heliotex, Elektrostatik ve Robotik teknoloji yöntemlerini kullanarak temizleme işlemini gerçekleştirirler. Bu makinelerin çalışmasındaki en temel amaç güneş panellerinin bünyesindeki güneş hücrelerine zarar vermeden panel camını etkili bir şekilde temizlemektir.

Heliotex Teknoloji

Heliotex, güneş panel yüzeyini yıkayan ve durulayan, otomatik bir temizleme sistemidir. Bu temizleme sistemi, çevre koşullarına bağlı olarak ne zaman gerekirse o zaman çalışmaya programlanabilir.

Heliotex teknolojinin kullanımını aşağıdaki video ile görebilirsiniz.

Elektrostatik Teknoloji

Elektrostatik temizleme teknolojisinde panel camına yerleştirilen bir malzemeye yüksek voltaj verilerek, panel yüzeyi temizlenir. Sensörler, toz seviyesini ölçerek, sistemi temizleme moduna geçirirler.

Elektrik şarj dalgası panel üzerine yayılarak tozu panelden bir nevi silkeler. Tabi bu yöntemde panel sarsıldığından dolayı bağlantılarda kopmalar olabileceği için çok da güvenli bir yöntem değildir.

Robotik Sistem

Robotik güneş paneli temizleme sistemi başlık ve sürücüden oluşan bir sistemdir ve güneş panel yüzeyinin otomatik olarak temizlenmesi için tasarlanmıştır. Temizleme başlığı, panel yüzeyinde yukarı ve aşağı doğru hareket eden iki silindirik fırçadan meydana gelmektedir. Bu fırçalar da programlanmış motorlar tarafından çalıştırılmaktadır. Otomatik veya isteğe bağlı harekete geçirilebilirler.

Robotik temizleme sistemini aşağıdaki video ile görebilirsiniz.

Tabi bu yöntemlerin dışında, standart manuel olarak temizleme işlemeleri de yapılabilir. Özellikle küçük kapasitede fotovoltaik güneş enerji sistemine sahip olanlar kendi imkanlarıyla da dikkatli bir şekilde panelleri temizleyebilirler.

Güneş Paneli Temizleme Makinesi Fiyatları

Güneş paneli temizleme makineleri fiyatları, kullanılan temizleme yöntemine sistem büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. En uygun temizleme sistemleri şuan genellikle Çin’den ithal edilmektedir. Bu sistemlerin fiyat aralıkları çok geniş olduğu için ilgilenenler fiyatları buradan kontrol edebilirler.

Güneş Paneli Temizleme Makinesi Önemi

Güneş enerji santrallerinde oluşan verim kaybı aslında yatırımcı için aynı zamanda da para kaybı demektir. Santralin verimini arttıracak tüm bakım sistemleri santral gelirinin arttırılmasında önemli rol oynamaktadır. Tamamen tozlu bir panelin verimliliği %50 oranında düşer bu da yarı yarıya bir performans kaybı ve para kaybı anlamına gelmektedir. Bu sebepten santral sahipleri güneş panelinin temizliğine öncelik vermelidir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu