ElektrikHaberlerMakine

Yeni Mıknatıssız Elektrik Motoru Bakım Gerektirmiyor!

Yeni tasarım mıknatıssız elektrik motoru, aynı zamanda nadir toprak elementleri gerektirmez, bu da onu çevre için daha iyi hale getirir.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Stuttgart merkezli bir firmadan yapılan bir basın açıklamasına göre, Alman otomotiv parçaları üreticisi MAHLE, üretimi oldukça çevre dostu, benzer motorlara göre daha ucuz ve bakım gerektirmeyen yeni, yüksek verimli, mıknatıs içermeyen bir endüksiyon motoru geliştirdi .

Şirket, çeşitli elektrik motoru konseptlerinin güçlü yönlerini tek bir üründe birleştirerek “neredeyse tüm çalışma noktalarında yüzde 95’in üzerinde” bir verimlilik sağladığını söylüyor, Bu da, şimdiye kadar sadece Formula E yarış arabalarında ulaşılan bir seviyeye eşit demektir.

MAHLE, “yeni türdeki mıknatıssız elektrik motoru için nadir toprak elementleri gerektirmediğini” açıklıyor. Şirket, bu durumun üretimi çevre için daha iyi hale getirmesinin yanı sıra “maliyetler ve kaynak güvenliği açısından avantajlar” getirdiğini de açıkladı.

Mıknatıssız Elektrik Motoru Yüksek Hızlarda, Aşınmasız ve Yüksek Verimli

Yeni motor, temassız güç aktarımı yoluyla üretim yapmak için ince ayarlanmış bir tasarım kullanıyor ve bu da onu aşınmasız ve yüksek hızlarda oldukça verimli hale getiriyor. Kablosuz bir verici, motora alternatif bir elektrik akımı gönderiyor. Kullanılan yöntem, alıcı elektrottaki akımı indüklemektedir, bu da sarılı bakır mıknatıs bobinlerini döndüren ve güç oluşturan bir elektromanyetik alan üretmek için yeterlidir.

Mıknatıssız Elektrik Motoru
Yeni Mıknatıssız Elektrik Motoru Bakım Gerektirmiyor! 3

Bu manyetik bobinler , geleneksel EV motorlarının tipik olarak neodim, boron, demir, samaryum, veya kobalttan yapılan kalıcı mıknatısların yerini alabilmektedir . Bunların tipik olarak bir EV motoruna yerleştirildiği yerlerde, MAHLE ve diğer tasarımcıların endüksiyon motorları, aşınmayı önlemek için bir hava boşluğu bırakır. 

MAHLE ayrıca tasarımlarının kolaylıkla ölçeklenebilir olduğunu ve alt kompakttan ticari araçlara kadar her alanda kullanılabileceğini vurguluyor.

MAHLE, bu araştırma sürecinde tasarımlarını ortaya çıkarmak ve optimum çözüme karar vermek için farklı motor tasarımlarının parametrelerini kademeli olarak ayarlamasına ve birleştirmesine izin veren son teknoloji ürünü bir simülasyon kullandığını söyledi. Şirket, bu yeni tasarımın, e-mobiliteyi dünya çapında sürdürülebilir bir hale getirmek için gerekli teknik koşulları hızla oluşturmaya izin verdiğini söylüyor.

Kaynak
MAHLE

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu