Teknoloji

E-ticaret Entegrasyon Modelleri Nedir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

E-ticaret firmaları, e-ticarette sipariş yönetimi, muhasebe yönetimi, pazaryeri mağaza yönetimi ve teslimat yönetimi gibi e-ticaret süreçlerini profesyonelce yapabilmek için e-ticaret entegrasyonlarından yararlanır.

E-ticaret entegrasyon modelleri sayesinde işletmeler e-ticarette süreç yönetimini daha kolay bir şekilde yapar ve böylece markalar e-ticaret süreçlerini yönetirken zaman kazanır.

 • Muhasebe ve ERP Entegrasyonları
 • Kargo Entegrasyonu
 • Pazaryeri Entegrasyonu
 • Ödeme Sistemleri Entegrasyonları
 • XML Tedarikçi Entegrasyonu
 • Santral Entegrasyonu

E-ticaret Entegrasyon Modelleri

E-ticaret entegrasyon modelleri olarak bilinen entegrasyon türleridir. Her entegrasyon modeli e-ticaret firmalarının belirli avantajlardan yararlanmasını sağlamaktadır.

Muhasebe ve ERP Entegrasyonları

Muhasebe ve ERP entegrasyonları, e-ticaret firmalarının ürün ve stok aktarımı, stok yönetimi, sipariş yönetimi, faturalandırma süreçleri gibi e-ticaret süreçlerini yönetebilmelerini sağlayan entegrasyon modelidir.

Muhasebe ve ERP entegrasyonları sayesinde işletmeler e-ticaret süreçlerini yönetirken iş yüklerini azaltmakta ve performanslarını arttırabilmektedir. Bununla beraber bu entegrasyon modeli işletmelerin maliyetten tasarruf etmesine ve zaman kazanmasına da olanak sağlamaktadır.

Kargo Entegrasyonları

E-ticaret sektörünün en önemli süreçleri arasında yer alan kargo sürecini profesyonel bir şekilde yönetmek markaların sadık müşteriler kazanmasını ve satışlarını arttırmasını sağlamaktadır. Bu nedenle her e-ticaret firması e-ticaret entegrasyon modelleri arasında yer alan kargo entegrasyonlarını kullanmaktadır.

Kargo entegrasyonları işletmelerin;

 • Otomatik kargo barkodu oluşturma
 • Müşterilere kargo bildirimi yapma
 • E-ticaret sitesi üzerinden kargo takibi yapabilme
 • Ürün teslimat sürecini onaylama

Gibi avantajlardan yararlanmasını sağlamaktadır. Böylece işletmeler teslimat süreçlerini profesyonel bir şekilde yürüterek müşterilerine güven vermekte ve sadık müşteriler kazanmaktadır.

Pazaryeri Entegrasyonları

E-ticaret siteleri ile beraber e-ticaret pazaryerleri üzerinden de satış yapan işletmelerin kullandığı entegrasyon modellerinden birisi de pazaryeri entegrasyonlarıdır. Pazaryeri entegrasyonları e-ticaret siteleri ve pazaryeri mağazalarının birbiri ile entegreli bir şekilde çalışmasını sağlayan entegrasyon türleridir. Pazaryeri entegrasyonları işlevselliği bakımından işletmelerin birçok süreci yönetmesini sağlamaktadır.

 • Kategori Eşleştirme; E-ticaret sitenizde yer alan kategorileri pazaryeri mağazanızla eşleştirmenizi sağlar.
 • Ürün ve Stok Aktarma; E-ticaret siteniz üzerinden sattığınız ürünleri ve ürün stoklarını pazaryeri mağazalarınıza aktarmanızı sağlar.
 • Çift Yönlü Takip Sistemi; Pazaryeri siparişlerinizi e-ticaret siteniz üzerinden takip etmenizi sağlayan özelliktir.
 • Fiyat Güncelleme; Ürün fiyatlarını hızlı bir şekilde güncellemenizi sağlar.
 • Gönderi Takibi; Pazaryeri mağazanızdan yaptığınız satışları e-ticaret siteniz üzerinden takip edebilirsiniz.
 • Fatura Kesimi; E-fatura özelliği sayesinde siparişleriniz için otomatik fatura kesebilirsiniz.
 • Kargo Özelliği; Siparişleriniz için kargo barkodu oluşturabilir ve pazaryeri mağazalarınıza bilgileri aktarabilirsiniz.

E-ticaret entegrasyonları içerisinde yer alan pazaryeri entegrasyonları ile markalar kısacası tüm süreçlerini profesyonel bir şekilde yönetebilmektedir. Böylece sipariş yönetim süreçlerinde yaşadıkları başarı sayesinde mağaza puanlarını ve satışlarını arttırabilmektedir.

Ödeme Sistemi Entegrasyonları

E-ticaret siteleri üzerinden kredi ve banka kartı ile tahsilat gerçekleştirmek isteyen işletmelerin sanal pos entegrasyonu yapması gerekir. Sanal pos entegrasyonunda bazı firmalar bankalar ile çalışırken bazı firmalar ile ödeme sistemleri ile çalışmaktadır.

Ödeme sistemi entegrasyonları ile işletmeler daha düşük komisyon oranları ile tahsilat gerçekleştirme fırsatı yakalamaktadır. İyzico, İpara, PayTR, Moka, Paynet, Payme Giropay, Eps, SafetyPay gibi birçok ödeme sitemini e-ticaret sitenize entegre etmeniz mümkündür.

Ödeme sistemi entegrasyonları sayesinde yurtdışına satış yapan işletmeler satış yaptıkları ülkeye özel ödeme sistemlerini de sitelerine entegre edebilmekte ve böylece müşterilerine güven vererek satışlarını arttırmaktadır.

XML Tedarikçi Entegrasyonları

Dropshipping yöntemi ile internetten satış yapacak işletmelerin tedarikçiler ile anlaşması ve tedarikçilerin elinde bulunan ürünleri e-ticaret sitesine aktarması gerekir. E-ticaret sitelerinde problem yaşamak istemeyen, sipariş ve stok yönetimini profesyonel bir şekilde yapmak isteyen her işletmenin XML Tedarikçi Entegrasyonlarını kullanması önemlidir.

XML Tedarikçi Entegrasyonları ile işletmeler;

 • Satış ortaklarının ürünlerini e-ticaret sitelerine aktarabilir
 • Ürün fotoğrafı ve ürün açıklamalarını ekleyebilir
 • Marka ve Kategorilerini çekebilir
 • Satışını yaptıkları ürünleri direk tedarikçilerine yönlendirebilir

Kısacası e-ticaret entegrasyon türleri arasında yer alan XML Tedarikçi Entegrasyonları ile işletmeler hem sitelerini hızlı bir şekilde kurabilir hem de birden fazla tedarikçi ile çalışarak ürün çeşitliliğini arttırabilir.

Siz de dropshipping yöntemi ile satış yapmak istiyorsanız e-ticaret sitenizi kurarken Ticimax’ı tercih edebilirsiniz. Ticimax xml tedarikçi entegrasyonları sayesinde 50’den fazla markanın ürününü sitenize ekleyebilir ve böylece satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Santral Entegrasyonları

E-ticaret entegrasyon modelleri arasında yer alan son entegrasyon modeli de Santral entegrasyonudur. Santral entegrasyonu markaların bulut teknolojisini kullanarak müşteri hizmetleri yönetimi yapmasını sağlayan bir entegrasyon türdür.

 • Kolay yönetim
 • Sipariş takibi yapabilme
 • İletişim maliyetlerinde azalma
 • Kesintisiz iletişim sağlama
 • Kolay yönetim özelliği

Santral entegrasyonlarının firmalara sağladığı avantajlardır.

Ticimax E-ticaret Entegrasyonları İle Başarıyı Yakalayın

E-ticaret firmalarına altyapı imkanı ve e-ticaret çözümleri sağlayan Ticimax e-ticaret entegrasyonlarını kullanarak sizler de e-ticaret süreçlerinizi profesyonelce yönetebilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu