Makineİmalat

Vida Nedir? Çeşitleri ve Ölçüleri Nelerdir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Günümüzde ve hatta uzun süredir kullanılan vidalar, gelişen teknolojik aletlerin olmazsa olmaz parçalarından birisidir. Makinelerin hakim olduğu bir dünyada her türde araç ve gerecin kurulması veya açılması için vidalar kullanılır. Sadece makinelerde de değil bunun yanı sıra herhangi bir eşyanın kurulmasında veya monte edilmesinde de oldukça fayda sağlamaktadır. Bu içeriğimde sizlere vida ile ilgili bilmeniz gerekenleri sade bir anlatım ile derledik.

Vida Nedir?

Vida, silindirik veya konik yüzeylere eşit ve aynı profil de açılmakta olan helis dişlerden oluşan parçaya verilen addır. Uzun yıllardan beri eğri bir şekilde açılmakta olan deliklere uygun olan değişik şekillerdeki çivi benzeri aletlere verilen isimlere de vida denilmektedir.

Vidalar oldukça çeşitli ve hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Makine ve mobilya parçalarının birleştirilmesi için işe yarayan kurtarıcı bir parça olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vidalar, düzgün bir silindirik veya konik yüzey üzerine eğri bir şekilde açılmış olan deliklere verilen isimdir. Oluşan eğri çizgiler boyunca silindir üzerine üçgen ve kare veya trapez şekillerde eşit aralıklarla açılan kanallar da vida sayılmaktadır. Vidalar, aynı zamanda makinelerin dişli kısımlarını oluşturduğu için önemli bir malzeme özelliğindedir. Ayrıca vidalar kullanım alanlarına ve bölgelerine göre çeşitlere ayrılmaktadır.

Vida Çeşitleri Nelerdir?

Vida Cesitleri Mühendistan

Modern dünyanın her alanında kullanılan vidalar, kendi içinde belli başlıklar altında çeşitlere ayrılmaktadır. Bu vida çeşitleriyse, üçgen vidalar, trapez vidalar, kare vidalar ve bunun yanında testere vidalar, yuvarlak vidalar olarak 5 gruba ayrılmaktadır. Üçgen vidaların diş profili üçgen şeklinde olduğu için adına üçgen vidalar denmektedir. Bu üçgen vidaların diş açısı büyük, helis adımı ise küçük şekilde üretimi yapılmaktadır. Belirtilen bu özellikler üçgen vidanın, sıkma görevini iyi bir şekilde yapmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle üçgen vidalar, bağlama vidası olarak da bilinir.

Bir diğer vida çeşidi olan trapez vidalarsa, diş profili 30o açılı eş kenarlı trapez biçimdeki vidalara verilen isimdir. Bu trapez vidalar, hareket vidası olarak takım tezgahlarındaki ana millerinde benzeri alanlarda kullanılmaktadır. Vidaların bir diğer çeşidi olan kare vidalar ise, diş profil bakımından kare biçimde üretimi yapılmaktadır. Kare vidalar, hareket vidası olarak takım tezgahlarındaki ana millerinde kullanılır. Ayrıca preslerde ve benzeri alanlardaki yerlerde kuvvet iletimi amacıyla kullanılan vida çeşididir.

Bunların yanında vidaların bir diğer çeşidi testere vidalardır. Bu vidalar diş profil açısından 30o açılı ve tek yönlü eğik vidalardır. Testere vidalar, tek yönlü olan kuvvetleri taşımak için hareket vidası olarak vinçlerde kullanılır. Ayrıca krikolarda ve benzeri alanlarda da kullanılmaktadır. Son olarak yuvarlak vidalar, diş profil bakımından yine 30o açılı olan vidalardır. Ama yuvarlak olduğu için vidalardan farklı olarak da gruplandırılabilmektedir. Vida profilinin yuvarlak olması, tozlu, kumlu ve nemli yerlerde daha çok kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Vidaların bu çeşitlerinin yanı sıra, vidalar sistemlerine göre de çeşitlere ayrılmaktadırlar. Bunlar ise, metrik vidalar, parmak vidalar, bağlantı vidaları, hareket vidaları, boru vidaları olarak da çeşitlendirilmektedir. Aynı zamanda vidalar ağız yapılarına göre de çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar da, tek ağızlı ve çok ağızlı vida olarak bilinmektedir. Ayrıca yine vidaların çeşitleri kullanım yerlerine göre de çeşitlenmektedirler. Bunlar da, ağaç vidaları ve metal vidalar olarak gruplandırılmaktadır.  

Vida Ölçüleri ve Boyutları

vida olculeri ve boyutlari Mühendistan
Vida ölçüleri ve boyutları

Vidalar çok sayıda olmasından ötürü kullanım alanlarına göre çeşitlere ayrılmaktadırlar. Bu doğrultuda vida ölçüleri ve boyutlarının ne olduğu oldukça merak edilmektedir. Vida boyutları ve ölçüleri, vidanın çeşidine göre farklı olarak üretilir. Bu nedenle tercih edilen vidaya göre boyutlarda ve ölçülerde değişiklik olmaktadır.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu