Makine

Lazer Kesim Makinesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Son yıllarda hayatın hemen hemen her alanında lazer kesim makinesi ile oluşturulmuş materyallere rastlanılmaktadır. Hızlı bir cihaz oluşu ve pek çok madde için kullanılabiliyor olması çoğu sektörde aranılan bir makine olmasına neden olmuştur. Dekorasyondan tekstile kadar birçok alanda, sağladığı kolaylık sebebiyle tercih edilmektedir.

Lazer Kesim Makinesi Nedir?

Lazer ışınlarını kullanmak yoluyla birçok materyali kesmeye, kazımaya ve şekil vermeye yarayan cihazlara lazer kesim makinesi ismi verilmektedir. Çok uzun zamandır çeşitli sektörlerde kullanılan bu cihaz, hemen her sertlik düzeyindeki materyale işlem yapabilmektedir.

Lazer sayesinde hata riski taşımayan mükemmel kesimler elde edilebilmektedir. Ayrıca kazıma ismi verilen işlem sayesinde de çok değişik tasarımlar ortaya çıkarılabilmektedir. Kazıma, işlenecek malzemenin üzerinde belirlenmiş olan bir katmanın kazınarak desenler oluşturulması işlemine verilen addır. Lazer kesim makinesiyle kazıma işlemi yapılarak birçok sektöre hitap edecek ürünler meydana getirilmektedir.

Her sektörde kolaylık sağlayan bu cihaz beş farklı bölümden meydana gelmektedir. Bu parçalar şu şekildedir:

 •     Lazer Kaynağı
 •     Hareketli Motorlar
 •     Kontrol Kartı
 •     Makine Gövdesi
 •     Güç Kaynağı, Soğutma ve Vakum Motoru
Lazer kesim makinesi nedir Mühendistan

Lazer Kesim Makinesi Nasıl Çalışır?

Lazer kesim makinesi, pek çok materyal üzerinde kullanılmaktadır. Bu materyaller çelik, plastik, ahşap, cam, pleksi, kağıt, gıda, kumaş ve polyester gibi daha birçok ham maddeden oluşmaktadır. İnsan gücü ve el ile yapılması çok uzun zaman alacak işlemler rahatlıkla bu cihaz sayesinde gerçekleştirilebilmektedir. Cihazın yapısı ve mekaniği gereği kesme, kazıma ve yakma gibi tüm işlemler hızlı ve kusursuz olarak yapılmaktadır.

Lazer, kelime anlamı olarak radyasyonun uyarılmış emisyonuyla ışık yükseltmesidir. Bu bağlamda lazer kesim makinesinin çalışma sistemi şu şekilde anlatılabilmektedir. Cihaz, içerisinde bulunan cam ya da metal tüpün içinde bulunan lazer kaynağına elektrik vermektedir. Bu elektrik aracılığıyla lazer, ışın halini almaktadır ve bu ışın mercek ve ayna ile işlem yapılacak alana iletilmektedir ve böylece materyal dilendiği şekilde kesilmekte veya kazıma yapılmaktadır.

Aşağıdaki video ile lazer kesim makinesinin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Metal tüp ve cam tüp biçiminde bulunan lazer kaynakları farklı alan ve materyaller üzerinde kullanılmaktadır. Metal tüplü lazer kesim makineleri ile metal ürünler kesilebilmektedir. Cam tüp lazer makineleri ile de kumaş, plastik, karton, ahşap ve pleksi gibi malzemeler kesilebilmektedir. Kullanımı diğer geleneksel yöntemlere nazaran çok daha avantajlı olan lazer kesim makineleri çeşitli ebat ve özelliklerde bulunmaktadır. Bu çeşitler şu şekildedir:

 • Mini lazer makinesi
 • Ev tipi lazer makinesi
 • Orta büyüklükte lazer makinesi
 • Büyük ebatlı lazer makinesi
 • Ahşap lazer kesim makinesi

Her ihtiyaca ve malzeme türüne göre tüm bu farklı ebatta bulunan lazer kesim makinelerinin hepsi hızlı ve sorunsuz bir sonuç almaya yönelik cihazlardır.

Lazer kesim makinesi nasil calisir Mühendistan

Lazer Kesim Makineleri Ne İşe Yarar?

Lazer kesim makineleri kullanım alanlarının geniş bir yelpazede olmasıyla dikkat çekmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan bu cihazlar, insanların kendi gücü ile yapamayacağı birçok işlemi kolayca gerçekleştirmektedir. Özellikle kalın ve sert yapıda olan materyaller çok çabuk ve hatasız şekilde işlenebilmektedir. Kolay kesme işleminin yanı sıra, kazıma yöntemi ile de pek çok desen ve tasarımlar oluşturulabilmektedir.

Lazer Kesim Makinesi Avantajları

Lazer makinesi kullanımının diğer yöntemlere göre pek çok da avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar şöyle sıralanabilir:

 •     Herhangi bir kalıp kullanılmadığı için kalıp maliyeti ortadan kalkar.
 •     İşlem yapılacak olan malzeme üzerinde hiçbir deformasyon oluşmaz.
 •     Kesim işlemi esnasında malzeme ile temasa geçmemesinden dolayı malzemede asla bükülme, eğilme ve esneme olmaz.
 •     Tasarım olarak pek çok resim, desen, logo ve yazılar materyal üzerine işlenebilir.
 •     Lazer kesim yapıldığı sırada ya da işlem bittiğinde yüzey üzerinde hiçbir pürüz oluşmaz.
 •     Maliyeti düşüktür ve çok hızlı bir şekilde işlem gerçekleşmesini sağlar.
Lazer kesim makinesi ne ise yarar Mühendistan

Lazer Kesim Makinesi İle Neler Yapılır?

Bilgisayar programları ile lazer makinesinde oluşturulan ürünler pek çok alanda kullanılmaktadır. Lazer makinesi ile ahşap, pleksi, plastik ve daha fazla materyalden yeni ürünler oluşturulabilmektedir. Bunun yanında var olan ürünlere lazer sayesinde desenler, yazılar ve çeşitli işlemelerde yapılabilmektedir. Sınırsız tasarım çeşidinin rahatlıkla uygulanabiliyor olması, özellikle firmaların lazer kesimli ürünlere talebini arttırmaktadır.

Maliyetinin çok düşük olmasından dolayı kişi ve kurumlar tarafından çok ilgi gören lazer kesimli ürünler, şıklığı ile de göz doldurmaktadır.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Lazer kesim makinası konusunda bu değerli bilgiler için teşekkür ederim. Faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu