Şebekeden Bağımsız Off Grid Solar Sistem Kurulumu

Off grid solar sistem kurulumu , sistemin teorik olarak dizayn edilmesi kadar önemli bir konudur. “Şebekeden Bağımsız Solar Sistem Tasarımı” adlı yazımda sistemin teorik hesaplanmasını ayrıntılı olarak ele almıştım. Şimdi bu yazıda da kurulumda dikkat edilmesi gereken hususları temel başlıklar halinde ele aldım.

Off Grid Solar Sistem Kurulum Aşamaları

Güneş Panellerinin Yerleştirileceği Konstrüksiyon

Off grid solar sistem kurulumu yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta panellerin yerleşeceği iskeledir. İskelenin kurulacağı yere sağlam bir şekilde monte edilmesi sistemi doğal etkenlere karşı olan dayanıklılığını arttırır. İskele kurulumunda dikkat edilmesi gerekenler;

  • Öncelikle kullanılacak iskelenin malzemesi seçilmelidir. Alüminyum kullanılacağı gibi küçük sistemlerde yaldızlı boyalı demir profil de kullanılabilir. Ancak şebekeye bağlı on grid sistemlerde alüminyum konstrüksiyon kullanımı sistem verimliliği açısından önemlidir.
  • İskelenin kurulacağı alan önceden belirlenmeli ve keşif yapılıp ölçüm alınmalı,
  • İskelenin kesinlikle güney yönüne belli bir açıda bakması gereklidir. Ülkemiz için bu değer 22 ile 27 derece arası değişmektedir.
Solar sistem kurulumu arazi tipi iskele
Solar sistem kurulumu arazi tipi iskele

Güneş Paneli Yerleşimi ve Bağlantısı

Güneş Paneli Yerleşimi

Güneş panelleri

iskeleye rüzgarın geçmesi için küçük aralıklarla yerleştirilmelidir. Bu doğru bir solar sistem kurulumu için çok önemlidir. Sabitleme işlemi, iskele alüminyum ise kelepçe aparatlarıyla, değilse de panel kenarlarından vidalanarak sabitleme yapılır. Panel çerçevesinin delinmesi önerilmeyen bir yöntemdir. Ancak küçük sistemlerde bu çok büyük bir sorun oluşturmaz.

Güneş Paneli Bağlantısı

Solar sistemi kurulumu için öncelikle panel çıkış voltajı çok iyi belirlenmelidir. Bu da kullanılacak batarya sisteminin çıkış voltajı ve inverterin azami PV giriş voltaj değerine göre değişiklik gösterir. Ama genellikle off grid sistemlerde batarya voltajı maksimum 48V olduğu için 60V-70V arası bir panel çıkış voltajı idealdir. Ayrıca inverterin bünyesinde bulunan şarj kontrol cihazı da düşünülerek panel bağlantısının ayarlanması gerekir. Toplam panel çıkış voltajının ve akım değerinin şarj kontrol cihazının eşik değerini geçmemesi gereklidir.

Temel elektrikten de bilindiği üzere + ile – bağlandığı zaman sistem seri, aynı cinsten kutuplar birbirleriyle bağlandığında da paralel bağlantı oluşur. Voltaj arttırmak için seri bağlantı, akım arttırmak için ise paralel bağlantı yapılması gereklidir. Aşağıdaki görsellerde bağlantı şekillerine göre toplam çıkış voltaj ve akım değerlerini görebilirsiniz.

Solar panellerin paralel ve seri bağlantısı
Solar panellerin paralel ve seri bağlantısı

Solar panellerin paralel bağlanması
Solar panellerin paralel bağlanması

Akü Yerleşimi ve Bağlantısı

Aküler, serin, güneş ışığından uzak bir ortama yerleştirilmelidir. Birbirleri arasında belli bir mesafe bulunmalıdır. Akülerin sulu ve nemli ortamdan da uzak tutulması gereklidir. Kablolama işlemi ise yine kullanılan inverterin çalışma voltajına bağlıdır. Örneğin 4 adet 12 V 200 Ah akünüz var ve çalışma voltajı 48 V olan 5000 VA’lik bir inverter kullanıyorsunuz. O zaman bu 4 adet aküyü seri bir şekilde bağlamanız gerekli çünkü bildiğiniz gibi seri bağlantı da voltaj artar. Bu şekilde 48V 200 Ah çıkışa sahip bir akü grubu elde etmiş olursunuz. Solar sistem kurulumu yaparken akülerin kablo kalınlıkları da akım taşıma kapasitesine göre belirlenmelidir.

Birbirleri arasında belli bir mesafe bulunmalıdır. Akülerin sulu ve nemli ortamdan da uzak tutulması gereklidir. Kablolama işlemi ise yine kullanılan inverterin çalışma voltajına bağlıdır. Örneğin 4 adet 12 V 200 Ah akünüz var ve çalışma voltajı 48 V olan 5000 VA’lik bir inverter kullanıyorsunuz. O zaman bu 4 adet aküyü seri bir şekilde bağlamanız gerekli çünkü bildiğiniz gibi seri bağlantı da voltaj artar. Bu şekilde 48V 200 Ah çıkışa sahip bir akü grubu elde etmiş olursunuz. Solar sistem kurulumu yaparken akülerin kablo kalınlıkları da akım taşıma kapasitesine göre belirlenmelidir.

Solar sistem kurulumu akü kablo bağlantısı
Solar sistem kurulumu akü kablo bağlantısı
Solar sistem kurulumu akü kablo bağlantısı
Solar sistem kurulumu akü kablo bağlantısı

İnverter Kurulumu

İnverter, doğru akımı alternatif akıma çeviren elektronik cihazlardır. Kapasitelerine göre belirli dc voltaj aralıklarına göre çalışmaktadırlar.  Bu voltaj değerlerine göre de akü bağlantısı ve bu aküleri şarj etmek için de panel kablo bağlantıları ayarlanır. Off-grid inverterler piyasada 1000VA-5000VA arasındadır. İnverterler ayrıca birbirleriyle paralellenerek gücü arttırılabilir. Örneğin iki adet 5000VA inverteri paralellerseniz 10000VA’lık bir inverter kapasitesi elde edersiniz.

Solar sistem kurulumu örnek inverter şeması
Solar sistem kurulumu örnek inverter şeması

Doğru Kablo Seçimi

Solar sistem kurulumu için kablo tasarımı çok önemlidir. Kablo seçimi gerek panel gerekse de akü bağlantılarında çok önemlidir. Her kablonun belli bir mesafede akım taşıma kapasitesi vardır. Güneş panel bağlantıları solar kablo adı verilen izoleli, güneş ışınlarına ve oksitlenmeye karşı dayanıklı bir kablo ile yapılır. Bu kablolar genellikle 6 mm² bir kesite sahiptir. Bu da 57 A’lik bir akım taşıma kapasitesine sahip olduğunu gösterir. Aşağıdaki tablodan diğer kablo kesitlerine göre de akım kapasitelerini görebilirsiniz.

Kablo Seçim Tablosu
Kablo Seçim Tablosu
Etiketler

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre, 1993 yılın ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadala başladı. 2014 yılının ilk döneminde erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun olmuştur. Mezuniyetten sonra ise 1.5 yıl solar enerji sektöründe faaliyet göstermiştir. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamlamıştır.

İlişkili Makaleler

2 thoughts on “Şebekeden Bağımsız Off Grid Solar Sistem Kurulumu”

  1. Emre hocam değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Bir düzeltmem olacak “48V 400Ah” yazılı şekilin üzerindeki konfigürasyon 48V 200Ah. Şekil yazısı buna göre düzeltilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burayı da inceleyebilirsiniz

Close
Close