EnerjiGüneş EnerjisiHaberler

Yunanistan’ın En Yüksek Kulesi Marina Tower Sürdürülebilir Enerji Kaynağı Olacak!

Sürdürülebilirlik, kentsel planlamada bir zorunluluk haline gelmiş durumda.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Foster + Partners’ın yakın tarihli bir basın açıklamasına göre, Yunanistan’da inşa edilecek olan Marina Tower’ın ülkedeki en yüksek binaya ek olarak ilk yeşil bina olması da planlanıyor. Ve sadece yapımında kullanılan sürdürülebilir malzemelerle bina, aynı zamanda dünyanın en büyük fabrikası gibi hissettiriyor.

Foster + Partners Marina Tower projesi 2026’da Yükselebilir

Marina Tower şu anda Lambda Development tarafından geliştirilmektedir ve eğer plan onaylanırsa, Atina’ya yakın Agios Kosmas yakınlarında olacak ve boyu 200 m’ye yükselecek. Bu da 337 ft (103 m) yüksekliğindeki Atina Kulesi 1 olarak adlandırılan Yunanistan’daki mevcut en yüksek binanın neredeyse iki katı demektir. Bu yeşil proje hakkında henüz çok fazla kamuya açık bilgi yok, ancak 45 katlı olacağı ve iç mekanları serin tutmak için doğal havalandırma kullanılacağı biliniyor. Bunların yanı sıra, kulenin manzarası Yunan kıyı şeridinin çok aşağısına kadar uzanacak.

Basın açıklamasında bu proje için, “Agios Kosmas marina bölgesinde yer alan Marina Tower, Yunanistan’ın en yüksek binası ve Akdeniz’in en yüksek yeşil sahil yüksek binası olacak.” İfadeleri kullanıldı. Egemen yeşil ve su özellikleri, doğal ışık ve engelsiz deniz manzarası ile yapı, bölgeye yenilikçi bir tasarım anlayışı getiriyor. Kule, 2026’da tamamlanması planlanan ve toplu olarak, terk edilmiş bir havaalanı bölgesini yoğun bir yerleşim bölgesine dönüştürmeyi amaçlayan Foster + Partners’ın daha büyük Ellinikon Masterplan projelerinden birini içerecek.

Foster + Partners, özellikle, bu binaların hangi malzemelerden oluşacağı konusunda belirsizliğini korusa da inşa etmek için tamamen çevre dostu malzemeler kullanarak projelerinin her mahallesinin “kendi kendine sürdürülebilir” olmasını istiyor. Özellikle, şirket yeşilliği ön plana çıkaran başka projeler de başlattı. Örneğin The Forestias, Guangming Hub ve Avenida Cordoba 120 de kavramsal olarak Marina Tower’a bitişiktir.

İklim değişikliği, insanlar için Dünya’nın yaşanabilirliğini bozduğundan, dünyanın dört bir yanındaki şirketler, sürdürülebilirliğin değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamak için adımlar atıyor. Marina Tower projesine örnek olarak Şubat ayında Amazon, Arlington County ve Virginia şirketleri de sürdürülebilir çalışma ortamı projesinin ikinci aşaması olan HQ2 için planlarını açıklamıştı. Amazon, Foster + Partners ve daha pek çok firma, yaşam ve çalışma alanlarını çevre dostu bölgelere dönüştürmeyi hedeflerken, ortalama bir dünya vatandaşı olarak kendimizi daha ekolojik bölgelerde yaşarken bulmak beklenenden daha yakın olabilir.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu