HaberlerEnerji

İnsan Vücudu ile Elektrik Üretimi

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

İnsan vücudu bir enerji kaynağı olarak kullanılabilecek kapasitededir. Tüm yenilebilir enerji kaynaklarına göre belki de vücudumuz daha fazla sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır. İnsan vücudu ile elektrik üretimi, insan vücudu ile ilgili bazı özelliklere ve kabiliyetlere dayanır. Gelin hep beraber bunları inceleyelim.

İnsan Vücudu ile Elektrik Üretimi Yöntemleri

Dolaşım Sistemiyle Elektrik Üretimi

İsviçreli araştırmacılardan biyomedikal mühendisi Alois Pfenniger insan arterlerine microtürbin yerleştirerek yeni bir insan vücudu ile elektrik üretmi yöntemini dünyaya gösterdi.

Mikrotürbinler hidroelektrik santrallerdeki gibi su yerine arterlerdeki kan akışını kullanarak elektrik üretir. Pfennigerin takımı 3 türbin test etti ve en üretken olanından 800 microwattlık bir güç elde etti. Bu değer kalp pilinin çalışması için ihtiyaç duyulan enerjiden daha fazladır.

Pfenniger’in dediğine göre “Kalp yaklaşık olarak 1-1.5 watt arası hidrolik kan akış gücü üretir.  Kalp pili sadece 10 microwatta ihtiyaç duyuyor.”

Günümüzde, mikrotürbinlerin kullanım örnekleri kan basıncı sensörlerini, ilaç iletim pompasını ve nörostimilatörü çalıştırmasıyla kısıtlıdır.

İnsan Vücudu Damarlarına Yerleştirilen Mikrotürbin örneği
İnsan Vücudu Damarlarına Yerleştirilen Mikrotürbin örneği

Adım ile Elektrik Üretimi

İnsanlar çok fazla yürür peki neden bu eforu elektrik üretiminde kullanmıyoruz? Pavegan şirketinin de birincil amacı adımlarla elektrik üreten fayanslarıyla geleceğin elektrik üreten yolunu oluşturmak.

Adımın sertliğine bağlı olarak bu şirketin fayansları 1 ile 7 watt arası güç üretebilir. Pavegan‘a göre bu değer evler için yeterli olmasa da sokaklardaki LED aydınlatmalarını 30 saniyeliğine de olsa çalıştırmaya yeterlidir. Tabi atılan adım sayısının sürekliliği ve depolama sistemleri düşünüldüğünde bu süre daha da uzayabilir.

Pavegen geleceğin yollarını yapıyor
İnsan Vücudu ile Elektrik Üretimi için Pavegen geleceğin yollarını yapıyor

Pavegana göre fayansların kullanımı yenilenebilir enerjiden daha ötesine uzanır. Ancak fayansların insanların farklı yürüme modellerini yakalayıp elektrik üretmesi de kolay bir olay değil.

Şirketin kurucusu ve CEO’su olan Laurence Kemball-Cook’un dediğine göre; “Amacımız normal zemin döşeme fiyatlarına göre elektrik üreten fayansları piyasaya sunmak, o zaman bunlar dünyada gayet olağan zemin dekorasyonu haline gelecektir.

Egzersiz ile Elektrik Üretimi

İnsan vücudu egzersiz yaparken daha fazla elektrik üretimine sahiptir. Dünya çapında her spor salonunda bulunan bisikletler, koşu bantları ve diğer egzersiz cihazları da elektrik üretiminde kullanılır. Her birinden elektrik üretildiğini hayal edin. ReRev, Green Revolution ve Human Dynamo gibi şirketler bunu yapıyor zaten insan gücüne yeni bir anlam katarak egzersiz cihazlarından elektrik üreterek insanların çevreci olarak spor yapmasına olanak sağlıyor.

insan vücudu ile Bisikletten Elektrik Üretimi
İnsan Vücudu Hareketiyle Bisikletten Elektrik Üretimi

ReRev firması, egzersiz bisikletini DC jeneratörle birlikte merkezi bir inverter ünitesine bağlayarak AC elektrik üretimi sağlayarak bu enerjinin de tekrar şebekeye gönderilmesini sağladı. Green Revolotion ise egzersiz bisikletini bataryalara bağlayamaya karar verdi.  Human dynamo ise özel bir sabit bisiklet yaptı ve birden fazla bisiklete bağlanabilen jenaratörü, pedalın döndürdüğü çarklara bağlayarak elektrik üretimi sağladı. Bu bisikletlerde üst düzey bir bisikletçi saatte 400 W üretirken, ortalama olan ise 50-150 W arası üretim sağlar.

Hesaplamalar gösteriyor ki İnsan vücudu ile ortalama olarak saatte 100 W üretim sağlayan ve günde 5 saat kullanılan bir bisiklet yılda 183 kW elektrik üretir ve bu da 18 $’lık bir değerdir.

İnsan Vücudu Isısı ile Elektrik Üretimi

İnsan vücudu aktif olsun olmasın belirli miktarda ısı üretir. Araştırmacılar ve birkaç ünlü enstitü Georgia Teknoloji Enstitüsü de dahil olmak üzere vücut ısından elektrik üretimi sağlayan bir giysi geliştirdiler.

Wake Üniversetisin’den David Carrol hem ısı yalıtımı yapan hem de insan vücudu ile elektrik üretimi sağlayan bir kumaş üretti. Bu kumaş vücut ısını yakalayıp bir telefonu şarj edecek kadar bir elektrik üretti.

İnsan Vücudu ile Elektrik Üreten Kumaş
İnsan Vücudu ile Elektrik Üreten Kumaş

100-120 W arası güç üretim kapasitesine sahip bir insan vücuduyla sadece 2 W civarında elektrik üretilir. Bu, küçük elektronik cihazların çalıştırılmasında yada telefon şarjında kullanılabilir. Carrol telefonun şarj üretimini karşılayacak bir güç kumaşının maliyetinin 1$ civarı olacağını öngörüyor. Bu şekilde 1$’lık bir kumaş size 50$’lık bir batarya kadar güç sağlayacaktır.

İnsanın İdrarı ve Dışkısı ile Elektrik Üretimi

Gübre ve elektrik üreten bir tuvalet geliştiren Çinli araştırmacılara göre insan vücudunun dışkısı bir biyorektörde parçalanarak biyogaz üretimi sağlanabilir. Üretilen bu gaz ile de elektrik üretilebilir. MIT Çevre Mühendisliği bölümünde profesör olan Caitlyn Butler mikrobiyal yakıt hücreli tuvalet çukuru geliştirdi. Klasik tuvalet çukurlarının aksine bu dışkıları gübreleyip anot odasında oksitler ve elektron salınımı gerçekleşir ve bu elektron elektrik üretiminin gerçekleştiği yük taşıyıcı devreye geçerek kullanılabilir hale gelir.

Ayrıca insan idrarıyla da elektrik üretim yöntemi vardır. West of England üniversitesinden profesör dr. Ioannis Ieropoulos idrardan elektrik üreten farklı bir yakıt hücresi geliştirdi.

İnsan vücudu ile elektrik üretimi bu yakıt kaynağının güzelliği, güneş ve rüzgar gibi düzensiz kaynaklara bağlı olmaması. Bu işin potansiyelini gördükçe daha çok heyecanlanıyoruz.  Tabi ki de daha çok araştırma geliştirmeye ihtiyaç var.” diye belirtti  Ieropoulos.

Kaynak

İnsan vücudu ile elektrik üretimi ile ilgili görüşlerinizi veya merak ettiklerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu