Haberler

Ankara’daki Anadolu ve Fen Liseleri

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Ankara, Türkiye’nin İstanbul’dan sonra gelen en kalabalık ikinci şehridir. Yoğun nüfus eğitim alanında hizmet talebini artırmaktadır. Bu nedenle Ankara’da oldukça fazla sayıda lise bulunmaktadır. Ankara liseleri özel lise ve devlet lisesi olabilmektedir. Ankara’daki Anadolu ve Fen Liseleri ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu içeriğimizde derledik.

Özel liseler ve devlet liseleri de kendi içlerinde bölünmektedir. Bu bölünmeler; anadolu lisesi, meslek lisesi, fen lisesi, imam hatip lisesi, sağlık meslek lisesi şeklindedir. Ankara lise taban puanları da okulun türü, tarihi gibi değişkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Ankara’da Yer Alan Liseler

Ankara liseleri öğrencilerin üniversite sınavlarına hazırlandığı bu dönemde onlara nitelikli bir eğitim sunmak adına bütün çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir. Bu kadar çeşitli kurum içerisinde öğrencileri için en uygun kurumu bulmak isteyen aileler Ankara’nın en iyi liselerini araştırmaktadırlar.

Ankara’nın en iyi liseleri arasında uzun zamandır eğitim veren ve köklü bir geçmişe sahip olan kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar; Ankara Fen Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi şeklindedir. Bu liseler Ankara’nın en yüksek taban puanına sahip liselerindendir. Ankara çevresinde bulunan küçük illerden de Ankara’ya lise öğrencisi gelebilmektedir. Bu öğrencilerin barınabilmesi adına bazı okullar yatılı yurt hizmeti sağlamaktadır. Ankara lise taban puanları bölgede çok sayıda kurum bulunduğundan geniş bir aralığa sahiptir.

ankara liseleri

500 puan üzerinden 270 puanla da 470 puanla da gidilebilecek liseler bulunmaktadır. Ankara liseleri içerisinde yerel yerleştirmeyle öğrenci kabul eden liseler bulunmaktadır. Merkezi sınavlara girmek istemeyen öğrenciler için yerel yerleştirmeyle de lise tercihi yapılabilmektedir. Ankara’da OBP ile alan liseler bulunmaktadır. Bu liselere yerleşebilmek için ortaokul kademesindeki başarınız sonucu kazandığınız OBP ile tercih yapmak mümkündür. 2022 LGS’ye girmek istemeyen öğrenciler yerel yerleştirmelerden faydalanabilmektedirler.

Ankara liseleri arasında uzun zamandır eğitim veren, bünyesinde bulunduğu kolejlerle bir marka haline gelen özel liseler de bulunmaktadır. Ankara’nın en iyi özel liseleri yüksek standartlara sahip liselerdir. Bu standartları koruyabilmek adına yüksek taban puanlarla öğrenci kabul etmektedir.

Ankara özel lise fiyatları özel liselerin bağlı bulunduğu kolejlere, fiziksel şartlarına ve öğrencilerine sağladıkları imkanlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ankara özel liseleri öğrencilerine liselere giriş sınavlarındaki başarılarına göre çeşitli yüzdelerde indirimler sağlamaktadır. Bazı özel liseler kendi bünyelerinde düzenledikleri sınavlarla da öğrencilerine ekstra indirimler sağlamaktadır.

Ankara liseleri öğrencilerinin en iyi üniversitelere yerleşmeleri ve aynı zamanda sosyal gelişimlerini de başarıyla tamamlamaları adına çalışmalarını sürdürmektedir. Bu nedenle kurumlarda yoğun olarak işlenen akademik müfredatın yanında nitelikli ve öğrencilerin gelişimlerini destekleyecek sosyal etkinliklere de yer verilmektedir.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu