En Güncel Mühendislik Maaşları [2024]

Özelde Mühendislik Maaşları 2024

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Türkiye’nin en zorlu mesleklerinden birisi olan mühendislik mesleği belki de en değişken maaş aralıklarına sahip bir meslek dalıdır. Bu değişkenlik en çok da özelde mühendislik maaşlarını etkilemektedir. Özelde çalışan mühendislerin kazançlarını tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör, firma, pozisyon gibi çok farklı parametreler etkilemektedir. Bu içeriğimizde de özelde mühendislik maaşlarını sizler için derledik.

Özel Sektörde Mühendislik Maaşları

Mühendislerin hemen hemen %90’nı mezun olduktan sonra özel sektörde çalışmaya başlamaktadır. Farklı alanlarda çok sayıda mühendislik bölümü olduğu düşünüldüğünde doğal olarak da talebe göre çok fazla mühendis mezun olmaktadır. Bu da özelde mühendislik maaşlarına olumsuz olarak yansımaktadır.

Özel sektördeki maaş skalası o kadar değişkendir ki bu içerikte belirteceğimiz maaş aralıkları da oldukça geniş bir aralıkta olacaktır. Maaş aralıklarını da sektörel tecrübeye göre belirledik. Yeni mezun mühendis, kıdemli mühendis ve uzman mühendis gibi kategorilerde minimum, ortalama ve maksimum mühendislik maaşlarını aşağıdaki gibi derledik.

Firma TürüMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni mezun mühendis22.313 TL26.500 TL40.950 TL
Kıdemli mühendis (+2 yıl tecrübeli mühendis)25.725 TL33.500 TL66.150 TL
Uzman mühendis (5-10 yıl tecrübeli mühendis)56.109 TL62.000 TL103.226 TL
Tecrübeli mühendis (+10 yıl tecrübeli mühendis)72.942 TL78.000 TL134.193TL

Yukarıda belirttiğimiz maaş aralıkları dışında da kazanan mühendis arkadaşlarımız olabilir. Bu değerleri sektörde çalışan ve maaş aralıklarını paylaşan mühendis arkadaşlarımıza göre oluşturduk. Dediğimiz gibi özel sektörde mühendis maaşları oldukça değişkendir. Bundan dolayı da net bir maaş aralığı belirleyebilmemiz oldukça zordur.

Türkiye özel sektörde araştırma geliştirme, kalite ve kontrol oldukça zayıf olduğundan mühendislere çok fazla istihdam yaratılmamaktadır. Bu da hem özelde mühendislik maaşlarını düşürmektedir hem de mühendislikte işsizlik oranını yükseltmektedir. Almanya’daki mühendis sayısı Türkiye’den daha fazlayken orada mühendis işsizliği çok düşük seviyelerdedir. Bu da özel sektördeki firmaların mühendislik gerektiren işlere yönelmemesinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak bakıldığında endüstride ne ar-ge ne de kalite kontrol yeterli düzeyde değildir.

Minimum Mühendis Maaşı Ne Kadardır?

Maalesef ülkemizde mühendisler hem maddi hem de manevi olarak gereken ilgili görmüyor. Ama bunda kötü olan eğitimi sistemimizin de etkisi var. Yeni mezun mühendislerin üniversite fark etmeksizin birçoğu tam olarak özelliklerini geliştiremeden mezun olmaktadır. Sektör için hazır olmayan bu mühendisler pek tabi hayal ettikleri maaş aralıkların çok uzağında kazanmaktadırlar.

Bundan dolayı da özellikle yeni mezun mühendislerin kariyerlerindeki ilk birkaç yıl oldukça önemlidir. Çalıştıkları yerde kendilerini iyi düzeyde geliştirip bir yandan da yabancı dil, bilgisayar programları gibi diğer özelliklerini de ilerletmelidirler. Ancak bu şekilde umdukları çalışma şartlarında çalışıp tatmin edici maaşlar kazanabilirler.

Peki özelde minimum mühendis maaşı ne kadardır? bu sorunun cevabını çoğu mühendis tahmin edebilir. Tabi ki de asgari ücret! Tabi bu mühendis asgarisi değil genel asgari ücrettir yani 2024 yılı için net olarak 17.002 TL‘dir.

Özelde Mühendislik Maaşları Neye göre Değişmektedir?

Önceki bölümlerde de belirttiğimiz üzere özel sektörde mühendis maaş aralıkları oldukça değişkendir. Genel olarak bakıldığında özelde mühendislik maaşlarını etkileyen parametreler aşağıdaki gibidir.

  • İlgili mühendislik bölümü
  • Çalışılan sektör
  • Çalışma şartları
  • Çalışılan firma büyüklüğü ve profesyonelliği
  • İş pozisyonu
  • Mühendisin bilgi birikimi
  • Sektörel tecrübe
  • Yabancı dil bilgisi

Yukarıda listelediğimiz kriterler genel olarak özelde mühendislik maaşlarını doğrudan etkileyen faktörlerdir. Pek tabi ülkemizde torpille veya başka yollarla da tecrübe veya bilgi birikimi olmadan çok önemli pozisyonlara gelmiş kişiler bulunmaktadır. Bu kişileri ayırarak bu kriterleri listeledik.

Sonuç

Sonuç olarak baktığımız zaman mühendislik kariyerine özel sektörde başlamak gelişim ve tecrübe açısından oldukça önemlidir. Zaten çok sayıda mühendis özelde kariyerlerine başlarlar. Maddi olarak çok bir karşılık alamasalar da özel sektör mühendislerin kendilerini geliştirmeleri için önemli bir fırsattır. Bundan dolayı genç mühendis arkadaşlarının kariyerlerinin ilk yıllarında maaş beklentileri çok yüksek olmamalıdır. İlk olarak kendilerini pişirmeye başlamalılar zaten para daha sonra kendiliğinden gelecektir.

Özelde mühendislik maaşları ile ilgili sorularınızı görüş ve önerilerinizi yorum olarak bize belirtebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu