En Güncel Mühendislik Maaşları [2023]

Çevre Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Çevre mühendisliği bölümü, özellikle iklim değişikliğinin çevre ve doğa üzerinde oluşturduğu tahribatlar bağlamında düşünüldüğünde her geçen gün önemli bir bölüm haline geldi. Bu da çevre mühendislerine maddi olarak da yansımaktadır. Bu içeriğimizde sizlere Türkiye’de ve Dünya’da çevre mühendisliği maaşları ne kadar? Kamuda ve özel sektörde durum nedir? gibi soruların cevaplarını derledik.

Özel Sektörde Çevre Mühendisliği Maaşları

Her mühendislik bölümünde olduğu gibi özel sektör maaş aralığının en değişken olduğu alandır. Özel sektörde çevre mühendisliği maaşları da tecrübeye, bilgi birikimine, çalışılan alana, iş pozisyonuna ve çalışma koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca özel sektörde maaşlar çalışılan şirketin kurumsallığına ve maaş politikasına göre de değişiklik göstermektedir. Bazı kurumsal firmalar çalışanlarına yüksek maaş verirken, bazıları ise düşük maaş verebilmektedir. Hatta küçük çaplı patron firmasında çalışan bazı mühendisler kurumsal firmalarda çalışan mühendislerden daha fazla da kazanabilmektedir. Yani kısacası özel sektörde mühendislerin kazandığı maaşlar oldukça değişkendir ve birçok faktöre göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Aşağıdaki tabloda da yeni mezun çevre mühendisi, kıdemli çevre mühendisi (+ 2 Yıl Tecrübeli) ve uzman çevre mühendisi (+5 Yıl Tecrübe) olarak ayırarak özelde çevre mühendisliği maaşlarını minimum, ortalama ve maksimum olmak üzere sizler için derledik.

PozisyonMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun Çevre Mühendisi12.750TL15.600TL20.250TL
Kıdemli Çevre Mühendisi (+2 Yıl Tecrübe)15.188TL17.325TL22.050TL
Uzman Çevre Mühendisi (+5 Yıl Tecrübe)18.450TL19.125TL28.575TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Yukarıdaki tablodaki maaş tutarları piyasada aktif olarak çalışan çevre mühendislerinin beyan ettiği maaş aralıklarıdır. Bu tutarlar sadece fikir verme amaçlıdır. Piyasada bu aralıklar dışında da çalışan mühendisler olabilir.

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ise brüt mühendis asgari ücreti 2023 yılı Ocak ayından itibaren 17.500 TL olarak belirledi.

TMMOB 2023 Yılı Mühendis Asgari Ücreti

Devlette Çevre Mühendisliği Maaşları

Devlette çevre mühendisliği maaşları özele göre çok değişken değildir ve daha sabittir diyebiliriz. Genellikle bölüm fark etmeksizin devlette yeni işe başlayan mühendisler aynı maaşı almaktadırlar. Devlet kadrolarında 1/4 derecesindeki mühendis memurların 2023 yılı Temmuz ayından itibaren net maaş tutarı 33.122 TL olarak belirlenmiştir.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Temmuz 2023)
Mühendis1/433.122 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/123.538 TL
Profesör1/448.124 TL
Araştırma Görevlisi7/131.763 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Devlette de mühendis maaşlarının değişiminde, görev tanımına, kademe derecesine, eğitim durumuna (yüksek lisans-doktora vs.), iş pozisyonuna (birim müdürü, şef, ekip lideri vs.) ve yabancı dil sınav puanları gibi etkenler bulunmaktadır. Devlette çevre mühendisliği maaşları da bu faktörler çerçevesinde değişebilmektedir.

Üniversitede Çevre Mühendisliği Maaşları

Ayrıca çevre mühendisleri üniversitede akademisyen olarak çalışabilmektedirler. Üniversitelerde de maaş aralıkları genellikle sabittir. Yani A üniversitesinde görev yapan bir araştırma görevlisi ile B üniversitesinde görev yapan bir araştırma görevlisinin sabit maaşı aynıdır. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere bir araştırma görevlisinin maaşı 2023 yılı Temmuz ayından itibaren 31.763 TL olarak belirlenmiştir. Yani araştırma görevlisi olarak üniversitede çalışan bir çevre mühendisinin maaşı bu seviyededir.

Üniversite çalışan çevre mühendislerinin maaşı, akademik pozisyona, dahil oldukları projelere ve verdikleri ders saat sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca tez öğrenci sayısı, yazılan makaleler gibi maaşı değiştiren diğer etkenler de söz konusudur.

Yurt Dışında Çevre Mühendisliği Maaşları

Çevre mühendisleri yurt dışında da çalışabilmektedir. Hatta dünyada çevre mühendisliği bölümüne önem veren çok sayıda ülke vardır. Yurt dışında çevre mühendisliği maaşları da ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Glassdoor sitesinden aldığımız verilere göre çevre mühendislerinin yurt dışında ülkelere göre aldığı net maaş tutarları aşağıdaki gibidir.

  • ABD: 83.365 $/yıl
  • Almanya: 38.490 Euro/yıl
  • Kanada: 80.475 KA$/yıl
  • Fransa: 32.529 Euro/yıl
  • İngiltere: 35.099 £/yıl
  • Avustralya: 84.500 AU$/yıl
  • Rusya: 25.265 RUB/ay
  • Çin: 7.180 Yuan/ay

İlginizi Çekebilir: Almanya Mühendis Maaşları

Yurt dışında da çevre mühendisliği maaşları değişiklik gösterebilmektedir. Tabi bu faktörlerin en önemlisi de yabancı dil seviyesidir. Her ne kadar İngilizceniz çok iyi olsa da çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmeniz size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Örneğin Almanya’da iş arıyorsanız çok sayıda Almanca ilan da göreceksiniz. Hatta Almanca iş ilanlarının sayısı İngilizce iş ilanlarının sayısından çok daha fazladır. Bundan dolayı da İngilizce’nin yanı sıra çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir.

Yabancı dilden sonra tecrübe ve bilgi birikimi yurt dışında iş bulmanızı kolaylaştıran diğer etkenlerdir. Bu bilgi birikim kısmını da açarsak; alanınızla ilgili teorik bilgiler, mühendislik yazılımlarını kullanabilme yetkinliği, sunum ve rapor hazırlama gibi özellikler sıralanabilmektedir. Tabi tüm bunların yanı sıra yurt dışında geçerli çalışma izninizin de olması firmalar tarafından tercih sebebidir. Özellikle de çok kalifiyeli değilseniz ve çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmiyorsanız. Şirketler sizin için çalışma izni çıkartmak konusunda pek de istekli olmazlar.

Sonuç olarak baktığımız zaman çevre mühendisliği maaşları da diğer mühendislik bölümlerindeki maaşlar gibi birden çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Tabi bir bölümm seçiyorsanız o bölümü sadece maddi parametrelerle seçmeniz sizin açınızdan pek de iyi olmayacaktır. İleride severek yapabileceğiniz bir bölüm seçin bu illa da mühendislik bölümü olmayabilir. Önce işinizi sevin, sonra başarılı olun daha sonra para kendiliğinden gelecektir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu