Uzay BilimleriTeknoloji

Bir Sonraki Falcon Heavy Ne Taşıyacak?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Geçtiğimiz günlerde SpaceX firması tarafından uzaya gönderilen ”Falcon Heavy” isimli uzay aracı bilindiği üzere dünya çapında büyük yankı uyandırmıştı. Elon Musk yine bütün dünyayı şaşkınlıklar içerisinde bırakarak uzay aracının içerisine ”Tesla Roadster” marka spor otomobili de uzaya gönderdi. Peki bir sonraki Falcon Heavy ne taşıyacak?

Gelecekteki Falcon Heavy Görevleri

Bir sonraki Falcon Heavy uzaya en güçlü atomik saati taşıyacak.  NASA, dört dilimli ekmek kızartma makinesi büyüklüğünde ultra hassas bir atomik saatin önümüzdeki yaz uzaya gönderileceğini açıkladı.

Falcon Heavy Atomic Clock
NASA tarafınndan atomik saati gösteren temsili bir görsel.

Bu saat ortalama bir zaman sayacı değildir. Derin Uzay Atomik Saati (DSAC) olarak adlandırılan bu saat yeryüzünde kullandığımız atomik saatlerden daha küçük, uzayda kullanılan diğer atomik saatlerden çok daha hassas ve uzay yolculuğunun meydana getirdiği gerilimlere karşı bugüne kadar yapılmış olan saatlerden daha dayanıklı ve esnektir. NASA’nın yayınladığı bildiriye göre, saatin bir günde en fazla 2 nanosaniyeden (saniyenin 2 milyarda biri) geri kalması beklenilmektedir. Buda demek oluyor ki 10 yıllık bir sürede yaklaşık olarak saniyenin 7 milyonda biri geri kalır.

Andrew Good, jet tahrik laboratuvarı temsilcisi, ilk DSAC’nin Haziran ayında gönderilmesi planlanan bir sonraki Falcon Heavy ile birlikte yolculuğa çıkacağını söyledi.

Atomik saatler insanoğlunun yapmış olduğu en güçlü zaman ölçüm cihazlarıdır. Genel olarak bahsedecek olursak, atomların kesin olarak yaptığı bilinen yönlerini son derece düzenli ve hızlı bir şekilde gözlemleyerek çalışırlar örneğin ışık yaymak gibi, ondan sonra atomların bu işlemi kaç kere yaptığını sayarak sonuca ulaşırlar. Dünya üzerindeki en güçlü atom saatleri zamanın bir saniyesini bile kaybetmeden milyarlarca yıl çalışabilirler.

DSAC uzaya gönderildikten sonra performansını test etmek üzere bir  yıl boyunca yörüngede kalacak. NASA’nın bu sistemi kullanmasındaki amacının ise derin uzay görevlerinde zaman için bir yol gösterici ve GPS sisteminin iyileştirilmesine kullanılabileceğini yazdı.

Önümüzdeki Haziran ayında fırlatılması beklenen bir sonraki Falcon Heavy’nin taşıyacak olduğu bu gelmiş geçmiş en güçlü ve hassas atomik saat başarı ile fırlatılıp, yörüngeye yerleştirilmesi ile bilim adına güzel sonuçlar doğuracaktır. Elon Musk ve ekibi sıradaki Falcon Heavy ile atomik saat dışında başka bir sürpriz yapıp yapmayacağını ise bekleyip göreceğiz.

 

Tuna PÜSGÜL

1993 yılında Denizli'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli de tamamladıktan sonra 2010 yılında Karabük Üniversitesi Enerjisi Sistemleri Mühendisliği Bölümünü kazandı. 2015 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere'nin Londra şehrinde 8 aylık ingilizce eğitimi aldı. Şu anda Endüstriyel, Havalandırma ve İklimlendirme Filtreleri alanında kariyerini sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu