Mühendislik Dersleri

ORCID Numarası Nedir? ORCID Numarası Nasıl Alınır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sizlere akademisyenlerin, lisansüstü öğrencilerin ve diğer araştırmacıların, bilimsel makalelerinde, konferans bildirilerinde kullandığı ORCID numarası ve anlamını derledik. Bu yazıda ORCID Numarası Nedir? ORCID Numarası Nasıl Alınır? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

ORCID Numarası Nedir?

Open Researcher and Contributor ID (ORCID), her türlü bilimsel makale, kongre bildirileri, lisansüstü tezler, bilimsel kitaplar ve diğer tüm bilimsel yayınların denetimini sağlamak amacıyla oluşturulmuş uluslar arası bir yazar kimlik numarasıdır. ORCID numarası, lisansüstü öğrencilere, akademisyenlere ve araştırmacılara verilen benzersiz yazara özel bir kimlik numarasıdır. Bu numarayı makalenizde isminizin ve adresinizin altında kullanarak, o yayının yazarlarından biri olduğunuzu sisteme bu kimlik numarası ile tanımlarsınız. Bu kimlik numarasını bir kez almanız da yeterli olacaktır.

Bir dergiye makale göndermeniz istendiği zaman ORCID numarası sizden talep edilir ve bu numarayı derginin bulunduğu sisteme tanımlarsınız. Ayrıca makale içerisinde yazar bilgilerinin bulunduğu kısma da bu numarayı ekleyebilirsiniz.

ORCID, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve 7 milyondan fazla araştırmacı bu sisteme üye olarak ORCID numaralarını almışlardır. ORCID no 16 haneden oluşur ve kişiye özgü bir kimlik kullanılır.

ORCID Numarası Nasıl Alınır?

ORCID numaranızı YÖK veya Dergipark sistemi üzerinden giriş yaparak da alabilirsiniz veya doğrudan ORCID sitesi üzerinden de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Buna göre aşağıdaki adımlar ile ORCID numaranızı kolaylıkla alabilirsiniz.

ORCID Sitesi
ORCID Numarası Nedir? ORCID Numarası Nasıl Alınır? 9
 • Bu sitede sağ üstte yer alan Sign In/Register butonuna tıklayın.
 • İsim, soy isim ve email bilgilerinizi sisteme girin. Burada gireceğiniz email adresi Dergipark veya Yök üzerinde kullandığınız mail adresinizle aynı olmalıdır. Bu şekilde otomatik olarak senkronize olur.
ORCID Numarası alma
ORCID Numarası Nedir? ORCID Numarası Nasıl Alınır? 10
 • Hesabınız için güvenli bir şifre oluşturun.
Şifre oluşturma
ORCID Numarası Nedir? ORCID Numarası Nasıl Alınır? 11
 • ORCID hesabınızın internet ortamında görüntülenmesini istediğiniz seçeneklerden birini seçin. Everyone: herkes tarafından görüntülenmezini sağlar. Trusted Organization: Sadece güvenilir kaynak ve organizasyonlardaki kişilerin hesabınızı görüntülenmesi içindir. Only me: Bu seçenek de sadece sizin kendinizin hesabınızı görüntülemeniz içindir.
ORCID hesabı oluşturma
ORCID Numarası Nedir? ORCID Numarası Nasıl Alınır? 12
 • Hesabınıza giriş yapınca email adresinizi onaylayın.
mail aktivasyonu
 • ORCID hesabınızın arayüzü aşağıdaki gibi gözükecektir.
ORCID hesabı arayüzü
ORCID Numarası Nedir? ORCID Numarası Nasıl Alınır? 13
 • ORCID numaranızda burada yer almaktadır.
ORCID numarası

Burada oluşturduğunuz ORCID numarası, tez veya makale girişi yapacağınız YÖK veya Dergipark sisteminde email adresinize göre otomatik olarak tanımlanır. Bu sebepten ORCID üyelik mail adresiniz YÖK ve Dergipark üzerinde kullandığınız email adresi ile aynı olmalıdır.

ORCID Ne İşe Yarar?

ORCID hesabınız sizin bir nevi araştırmacı özgeçmişinidir. ORCID no ile dünyanın çeşitli yerlerindeki araştırmacılar, sizin yayınladığınız makaleleri ve diğer çalışmalarınızı görüntüleyebilir.

Ayrıca YÖK Yürütme Kurulu’nun üniversitelere ilettiği 08.06.2020 tarihli yazısında, tezler, makale, kongre ve sempozyum bildirileri, kiyap ve her türlü bilimsel yayın için tezli lisansüstü öğrencileri ile öğretim elemanlarının ORCID no kullanımını zorunlu hale getirmiştir.

Lisansüstü tezler ile makale, kongre ve sempozyum bildirileri, kitap ve her türlü bilimsel yayınların takibinde öğretim elemanları ile tezli lisansüstü öğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin Open Researcher and Contributor ID (ORCID) numarası kullanmalarının zorunlu tutulması kararlaştırmıştır.

YÖK

ORCID numarası kullanımının genel olarak diğer avantajlarını da şu şekilde listeleyebiliriz:

 • ORCID ile kimlik hatalarının, soy isim değişikliği ile oluşan karmaşıklığın önüne geçilmesi sağlanmıştır.
 • Bu sisteme kaydınız ve kontrolü tamamen size aittir.
 • Birçok dergi ve makale gönderim sistemi ORCID sistemine bağlanmış durumdadır.
 • ORCID ömür boyu sizde kalacaktır.
 • ORCID no almak için kayıt olmak ve kullanmak tamamen ücretsiz ve kolaydır.
 • Çalışmalarınızın ve sizin tanınırlığını arttıracaktır.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu