Doğa ve ÇevreHaberler

Büyük Buzdağları Kanada’dan Florida’ya Sürükleniyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Uzun süredir saklı kalmış bir göçün bıraktığı antik izler deniz tabanının sular altında kalan manzarasına kazınmıştır. Bu gizemli izler, bir yerden diğerine hareket eden derin deniz canlıları tarafından değil, okyanusta amaçsızca binlerce mil boyunca sürüklenen eski buzdağlarından oluşan bir filo tarafından yapıldı! Sürüklenirken, kazıdıkları deniz tabanında gözle görülür oluklar bıraktılar.

Yeni araştırmaya göre, Kuzey Amerika’nın doğu kıyılarındaki buzullar Florida’ya doğru hareket ediyor. Ve bunun beklenmedik sonuçları olabileceğe benziyor.

Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nden iklim modelcisi Alan Condron , “Buzdağlarının Florida’ya ulaşabileceği fikri oldukça şaşırtıcı” dedi.

“Bu kadar düşük enlemlerde oyulmaların ortaya çıkması, yalnızca bu bölgedeki olağanüstü yüksek erime oranları nedeniyle değil, aynı zamanda oyulmaların kuzeye doğru akan Gulf Stream’in altında yer alması nedeniyle de oldukça beklenmedik bir durum.”

Birkaç yıl önce, Condron ve diğer araştırmacı, jeolog Jenna C. Hill, deniz tabanında buzdağı omurgalarının bıraktığı yüzlerce derin oluk keşfetti, bunların neredeyse 300 metre kadar büyük buzdağlarından geldiği tahmin ediliyor.

Bazı işaretlerin bulunduğu bölgelerden toplanan tortu çekirdeklerinin radyokarbon tarihlemesine dayanan bir ilk analize göre, deniz tabanındaki izlerin 31.000 yıldan daha uzun bir süre önce oluştuğu gösteriliyor, ancak diğerlerinin daha da eski olması da mümkün.

Büyük Buzdağları Kanada’dan Florida'ya Sürükleniyor!

Araştırmacıların modellemesine göre, bu kadar büyük buzdağlarının bu kadar güneye kaymasının tek yolu, Ontario’nun kuzeyinde bulunan kuzeydoğu Kanada’da büyük bir okyanus suyu kütlesi olan Hudson Körfezi’nden büyük bir buzul erime suyunun salınması olacaktır.

Araştırmacılara göre, simülasyonlar, buzdağlarının Florida’dan bile daha uzağa, Bermuda ve Bahama gibi diğer subtropikal bölgelere taşınabileceğini ve eriyerek daha tuzlu çevrelerine büyük miktarda tatlı su bırakabileceğini öne sürüyor.

Bazı buzdağlarının yaptığı inanılmaz yolculukları ortaya koymanın yanı sıra, bu tür araştırmalar bize iklim olayları sırasında okyanusun kendisinin davranışı hakkında daha fazla bilgi veriyor.

Bulgular Nature Communications’da rapor edildi.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu