EnerjiDoğa ve ÇevreHaberler

Bill Gates ve AB, Temiz Teknolojileri Artırmak İçin 1 Milyar Dolarlık Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

AB Komisyonu 2 Haziran’da, temiz teknolojilere yapılan yatırımları artırmak için Bill Gates’in Breakthrough Energy Catalyst programıyla yeni bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Bu ortaklık kapsamında Bill Gates, AB’nin net sıfır ekonomisini hızlandıracağa benziyor. Bill Gates ve AB, arasında imzalanan anlaşma ile yürütülen proje, CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltırken, büyük ölçekli ve ticari olarak uygulanabilir temiz teknolojiler oluşturmak için 2022-2026 seneleri arasında 1 milyar dolara kadar yeni yatırımları pompalayacak.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen proje kapsamında açıklama yaparken şu ifadelere yer verdi: “Avrupa Yeşil Mutabakatı sayesinde Avrupa, 2050 yılına kadar “ilk iklim nötr kıta” olmak istemektedir. Ayrıca bu sayede Avrupa, iklim inovasyonunun kıtası olmak için de büyük bir fırsata sahip olacak. Bunun için  Avrupa Komisyonu, önümüzdeki ilk on yıl içinde yeni ve dönüşen endüstrilere büyük yatırımları seferber edecektir. Bu nedenle de Breakthrough Energy ile de güçlerimizi birleştirmekten memnuniyet duyuyorum. Ortaklığımız, AB işletmelerini ve yenilikçilerini de emisyonun faydalarından yararlanmaları için destekleyecek.”

AB projesi başlangıçta Avrupa Yeşil Anlaşması’nın ekonomik ve iklimsel hedeflerini yerine getirmeye önemli ölçüde yardımcı olabilecek dört sektöre odaklanacak. Bunlar yeşil hidrojen, sürdürülebilir havacılık yakıtları, doğrudan hava yakalama ve uzun süreli enerji depolamayı içeriyor. Bu odaklar göz önünde bulundurularak plan, iklim açısından akıllı teknolojilerin ölçeğini büyütmek ve yeşil bir Avrupa’ya doğru daha hızlı hareket etmektir. Bunun için de Avrupa’da, Toyota gibi büyük şirketler şimdiden yeşil hidrojen için çalışmaktadırlar. Örneğin, Toyota’nın Mirai arabası, tek bir dolgu ile en uzun mesafede kat edilen dünya rekorunu kırdı ve bu sayede 2020’de, E.U. şimdiye kadarki en yeşil elektrik yılını kaydetti. Bill Gates, bu projenin Breakthrough Energy Catalyst programı ve AB arasındaki desteğin bir devamı olduğunu söylüyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu