Doğa ve ÇevreHaberler

BM, Büyük Set Resifi’nin Ciddi Tehlike Altında Olduğu Konusunda Uyarıyor!

Avustralya hükümeti salı günü, Büyük Set Resifi'ni "tehlikede" olarak listeleyen bir karar taslağını duyurdu.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Avustralya hükümeti salı günü, Büyük Set Resifi’ni “tehlikede” olarak listeleyen bir karar taslağını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan tavsiye mektubu, Avustralya’nın doğa harikasını gelecek nesiller için korumaya yönelik kapsayıcı bir çerçeve olan Reef 2050 Planını uygulama taahhüdünü kabul ediyor.

UNESCO Ne Dedi?

UNESCO ve IUCN, tehlike altındaki listeyi tavsiye ederken, Great Barrier Reef Marine Park Authority tarafından ekosistemin uzun vadeli görünümünün kötüleştiğini tespit eden 2019 raporuna atıfta bulundu. Küresel ısınmanın ayrıca 2016 ve 2017’de mercan ağartma olaylarını tetiklediğini ve bunu 2020’de başka bir toplu ağartma olayının izlediğini söyledi.

Raporda, Avustralya’nın Reef 2050 Planı’ndaki ilerlemesinin “temel hedeflere ulaşmada yetersiz olduğu” belirtildi. Planın, özellikle iklim değişikliğinden kaynaklanan tehditleri acilen ele alma, su kalitesini ve arazi yönetimini iyileştirme konusunda daha güçlü ve daha net taahhütler gerektirdiğini söyledi.

Hükümetin 2019 Görünüm Raporu, Büyük Set Resifi üzerindeki etkileri ve tehditleri belirsiz olmayan bir şekilde belgeledi ve iklim değişikliğini en ciddi tehdit olarak belirledi.

İklim Değişikliği Tek Endişe Kaynağı Değil

İklim değişikliği taslak kararda büyük bir endişe kaynağı olsa da Büyük Set Resifi üzerindeki sayısız baskıdan sadece biri olarak nitelendirilebilir. Besin maddesi ve tortu akışından kaynaklanan düşük su kalitesi de aynı zamanda büyük bir problemdir.

IUCN görünüm raporu, iklim değişikliğinin dünyanın tüm doğal miras alanlarına yönelik en büyük tehdit olduğunu söyledi. Bu bağlamda, bu haftaki karar taslağı, Dünya Miras Komitesi için önemli bir emsal teşkil ediyor. Görünüşe göre komite, iklim değişikliği konusunu doğrudan ele almaya hazır.

Turizmin Sonu Mu?

Tehlikede olan diğer önemli turistik yerlere bakacak olursak, korkulduğu gibi Great Barrier Reef’teki turizme zarar vermeyebileceğini gösteriyor.

Örneğin; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Everglades, Karayipler’deki Belize ve Galapagos Adaları gösterilebilir. Bu Dünya Mirası mülkleri tehlike altındakiler listesinde alındıktan sonra fark edilebilir bir turizm gerilemesi göstermedi. Ancak, Büyük Set Resifi’nin durumu kötüleşmeye devam ederse, sağlıklı bir Resif’e dayanan endüstrilerin uzun vadeli zarar görmesi muhtemeldir.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu