Doğa ve ÇevreHaberler

Kaliforniya Çöllerindeki Bitkiler Küresel Isınmadan Dolayı Ölüyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Normal zamanlarda, çöl bitkilerinin zorlu dönemleri atlatacağını varsaymak kolaydır. Ne de olsa bu dayanıklı organizmalar, uzun süreli ısı ve kuruluk nöbetlerinde hayatta kalmak için evrimleşmiş canlılardır.

Fakat bu her zaman doğru olmayabilir, Güney Kaliforniya’da 30 yılı aşkın süren bir uydu görüntüsünü analiz eden yeni çalışma, dev Sonoran Çölü’nün bazı bölümlerindeki bitki yaşamının son yıllarda üçte bir oranında azaldığını ortaya koyuyor.

Ölçümlere göre 1984-2017 döneminde Kaliforniya’nın en büyük eyalet parkı olan Anza-Borrego Eyalet Parkı’ndaki bitki örtüsü yüzde 35 azaldı. Irvine, California Üniversitesi’nden proje bilimcisi Stijn Hantson ise, “Bitkiler ölüyor ve onların yerini hiçbir şey tutmuyor ” diyor.

Son yıllarda, bir dizi çalışma, Güneybatı ABD’nin kurak bölgelerinde özellikle Kaliforniya, Arizona ve Sonoran Çölü olmak üzere kuraklığa bağlı bitki örtüsü kaybını belirledi. Bu korkunç sinyallere rağmen, iklim değişikliğinin, Dünya’nın karasal yüzeyinin yüzde 40’ından fazlasını kaplayan kurak alan ekosistemlerinde bitkileri nasıl yok olmaya ittiği ise henüz tam olarak anlaşılmış değil.

Araştırmacılar, montan ormanları, ardıç ve pinyon ormanları, chaparral ve yüksek çöl bitki örtüsü ile kaplı yüksek rakımlı alanlarda nispeten daha düşük kayıplar görüldüğünü söylüyor. Ekip, genel olarak, çalışma alanının yüzde 87,1’inin düşüş eğilimi gösterdiğini bildiriyor, ölümler ise uzun süreli kuraklık koşullarına ve daha yüksek sıcaklıklara rağmen daha düşük yağış kombinasyonuna atfedildi. Her ikisi de insan kaynaklı küresel ısınmanın bir sonucu.

Kaliforniya Çöllerindeki Bitkiler

Bulgular, tipik olarak extrem çevresel koşullara bile dayanma yetenekleriyle bilinen sıcak ve kurak yerlerde yetişen bitkilerin, zorlu habitatlarının onları iklim değişikliğinin ön saflarında erken bitki kayıplarına yol açmasıyla artık önemli sınırlarının ötesine itildiğini gösteriyor.

Bulgular, Journal of Geophysical Research: Biogeosciences dergisinde rapor edildi.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu